18 Септември 2025четвъртък20:38 ч.

Доклад описва планове за ПВО на САЩ в България

автор:Дума

visibility 1527

Американски системи за противовъздушна отбрана и брегови ракетни комплекси да бъдат разположени в Румъния и България. Това е част от стратегия за сдържане на Русия в Черноморския регион на САЩ. Доклад за въпросните планове е публикуван от Американския правителствен аналитичен център RAND Corporation. Авторите на доклада изразяват загриженост за това, че в последно време Москва е модернизирала Черноморския флот и е укрепила силите в Южния военен окръг, пише News.bg.
Според експертите на центъра, за да се противодейства на нарастващото руско влияние в региона, е необходимо да се разположат системи за противовъздушна отбрана и брегови ракетни комплекси в Румъния и България.
Други мерки включват разширяване на ученията на НАТО и подпомагане развитието на отбранителния потенциал на Украйна и Грузия.
Според властите в Русия през последните години страната се сблъсквала с безпрецедентна активност на НАТО в близост до границите й. НАТО пък определя това като сдържане на руската агресия.
В началото на април страните от западния военен алианс се договориха за мерки за подкрепа на Украйна и Грузия в Черно море. Документът, приет на среща във Вашингтон, предвижда учения, обмен на информация и използване на пристанища в акваторията на Черно море.
Според Москва разпространението на силите на Алианса на изток противоречало на получените по-рано гаранции от лидерите на западните страни, като Русия щяла да отговори пропорционално на "агресивните ходове" на НАТО, а онези, които се стремят да включат Украйна или Грузия в Алианса, трябвало да обмислят последствията.

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 768

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 806

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 662

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 726

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 600

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ