10 Юли 2025четвъртък10:44 ч.

Доклад разобличава контрола на държавата над медиите в България

автор:Дума

visibility 5419

Брутален контрол над медиите в България, монопол и държавна намеса – това са част от заключенията на пореден доклад за медийната свобода. Анализът „Невидимата ръка на медийната цензура“ е на базираната в Брюксел организация „Инициатива за свободни медии на Балканите“ и е цитиран от „Дневник“.

 „Медийният пазар в България е доминиран от малък брой влиятелни играчи, много от които са свързани с правителството, а макар и в парламентарна опозиция ГЕРБ и нейният лидер Бойко Борисов са успели да съхранят контрол над медийния пазар и особено върху обществените медии. Основният регулаторен орган - Съветът за електронни медии (СЕМ) не може да осигури прозрачност на медийния пазар, защото е "уязвим от държавния контрол и влиянието на партия ГЕРБ, която помогна за избирането на настоящия му състав", се казва в доклада.

Посочват се дори поименно кои членове на СЕМ са свързвани с ГЕРБ -председателката Бетина Жотева, София Владимирова и Галина Георгиева. Делян Певски е споменат като медиен магнат 32 пъти, включително покрай избора с подкрепата на ДПС на Георгиева, която няма медиен опит и е завършила аграрна икономика. Сделката за Нова броудкастинг груп от 2019 г. е определена като превземане от страна на братята Кирил и Георги Домусчиеви и се допълва, че последвало назначаване на хора от "Канал 3" и начало на проправителствени репортажи и позитивно отразяване на Пеевски.

СЕМ, който в следващите дни трябва да определи новия генерален директор на Българското национално радио, се сглобява без да е гарантирано реалното участие на гражданите при номинирането на членовете му, казват авторите на доклада.

Специално за България се казва, че в продължение на повече от десетилетие основните медии са доминирани от малка мрежа от влиятелни лица, които купуват големи медии с цел политическо влияние, като най-изявен сред тях е Делян Пеевски, който стана обект на санкции от страна на САЩ през юни 2021 г. заради предполагаемата му роля в широко разпространена корупция".

Посочва се, че в България все още е възможно политик да притежава медии чрез юридически лица или просто да упражнява контрол над определени издания. "Независимите журналисти са по-малко на брой и по-слабо организирани, отколкото в други балкански държави. Към тях се осъществява натиск от страна на властите", се казва във въведението на доклада.

Анализът посочва, че управлението на ГЕРБ и на бившия премиер Бойко Борисов се е превърнало в "синоним на широкоразпространена корупция, която проникна в българския медиен сектор."

Според доклада способността на правителството на Борисов да влияе и на медиите се дължи на три основни фактора. Първият е ролята му в надзора на закупуването на големи медии. Вторият е контролът му върху средствата от Европейския съюз, които могат да се предоставят на близки медии, които не са критични към властта, или да се използват за купуване на подкрепа. На трето място, контролът на Борисов върху медийния регулатор в България позволи антиконкурентните практики да бъдат неоспорвани, пише в доклада.

Вертикалният газов коридор готов до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 2945

/ брой: 124

70% от местните данъци събрани онлайн

автор:Дума

visibility 7902

/ брой: 124

НСИ отчита бум в продажбите на дребно

автор:Дума

visibility 8204

/ брой: 124

ЕП облекчи изискванията към газовите хранилища

автор:Дума

visibility 6412

/ брой: 124

Да мразиш, че и да искаш

visibility 6720

/ брой: 124

Мъжество

автор:Марин Милашки

visibility 7299

/ брой: 124

Имперските злини на САЩ

автор:Дума

visibility 7789

/ брой: 124

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ