28 Март 2024четвъртък17:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Допълнителният час естествена светлина помага за отслабване

Или как да се подготвим за прехода към лятното часово време

/ брой: 61

автор:Дума

visibility 1227

Получаването на допълнителна слънчева светлина може да е ключът към загубата на последните наднормени 4-5 кг от телесното тегло. Проучвания, проведени в Центъра за изследване на рака на "Фред Хътчинсън", разкриват, че жените с наднормено тегло, които увеличават приема на витамин Д чрез слънчева светлина, отслабват по-успешно, отколкото спазващите диети. Да припомним, че проучване на Университета в Канзас (САЩ) преди време установи, че ниските нива на витамин Д в кръвта повишават опасността от проблеми със сърцето. А и слънчевият витамин пази децата от рахит, а възрастните от остеопороза. 

Това е само една от ползите от превъртането на часовника с час напред. 

Проучване, публикувано в американското списание за обществено здраве American Journal of Public Health, показва, че продължителното излагане на флуоресцентна светлина, каквото е осветлението в повечето офиси, уврежда зрението. Но лятното часово време дава възможност по-дълго човек да се възползва от старомодната слънчева светлина.  

Лятното часово време дава час повече естествена светлина, а за хората, които страдат от сезонна депресия, този допълнителен час слънце може значително да подобри състоянието им. Публикации в медицинското списание Epidemiology разкриват, че инцидентите с депресия се увеличили с 11%, когато часовникът се връща обратно към зимното часово време в края на октомври. 

В своя статия Сара Кроу цитира данни от проучвания в сайта BestLife, според които благодарение на допълнителния час естествена светлина намалява пътните злополуки и за година може да съхрани живота на 366 пешеходци и шофьори.

Както е известно, много се говори и за проблемите, които създава на здравето ни в първите няколко дни превъртането на часовниковите стрелки с час напред - рязък скок на инфаркти, инсулти, катастрофи заради недоспиване. Но всичко това може да бъде избегнато с малко "тренировки" само 2-3 дни преди настъпването на лятното часово време.    

Две-три нощи преди превъртането на часовниковите стрелки с час напред, започвайте да си лягате с по 15-20 минути по-рано. Това е първият съвет, който дава д-р Уилям Хили - лекар по белодробна, критична и сънна медицина в "Призма стейт" (Prisma Health - Upstate), за да бъде плавен преходът към лятното часово време. Специалистът припомня, че възрастните имат нужда поне от 7 часа сън, а подрастващите - от 8. 

В деня преди превъртането на часовника вечеряйте по-рано.  

Друга хитрост, която препоръчва американският лекар, е, още преди да си легнем на 30 март, да превъртим часовниците с час напред. "Ако рано на 31 март излезете на излет или разходка, това ще ви помогне да възстановите вътрешния си часовник, който регулира съня и бодърстването", казва д-р Хили. Той препоръчва да се избегне следобедната дрямка на 31 март, което също би улеснило прехода. "Вместо нея опитайте да останете активни, за да задействате ендорфините в организма си", съветва д-р Хили. В противен случай понеделникът след смяната на часа наистина води до повече автомобилни инциденти, инфаркти и други здравословни проблеми.

Наличието на повече светлина сутрин ще ви накара да се почувствате по-добре, убедени са авторите на сайта BistroMD. Няколко дни преди смяната на часа намалете консумацията на кафе и кофеинови напитки, за да помогнете на съня да дойде по-рано, препоръчват авторите. Те са категорични, че най-добре е сутрин да се правят 10-минутни упражнения, които са полезни за организма. 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ