20 Ноември 2025четвъртък16:27 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Кадър БНТ

Доц. Кунчев: Маските падат на малко места с нисък риск

автор:Дума

visibility 553

Много се надяваме вирусът да се самоограничава. В момента сме свидетеи на един естествен процес – след бърз ръст има и бърз спад – това е характерно за повечето респираторни вируси. Но какво ще се случи наесен, това ни притеснява и това не можем да прогнозираме, коментира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред БНТ.

Аз съм оптимист по отношение на лятото, вероятно в следващите 2 - 3 месеца ситуацията ще бъде добра, освен ако не възникне някой съвсем нов вариант или щам, който да има различни качества, но през лятото това е малко вероятно, каза още той. Но даде пример с държави като Виетнам и Индия, където вирусът продължава да се разпространява бързо и с много жертви.

Тезата как някой плаши, за мен е абсолютно неприемлива. Това е информиране и даване на съвети какво да правиш и да се предпазиш. Това се случва по целия свят. Ще има още подобни пандемия. Учените са категорични, че такива вируси ще се случват отново. Трябва да сме добре подготвени, подчерта още Кунчев.

По думите му отпадането на маските на закрито няма да важи там, където има струпване на хора, няма да важи за всички обществени места. Носенето на маските на закрито, според доц. Кунчев, може да отпадне например за фризьорските салони при честа дезинфекция и редовно проветряване.

Заповедта не е излязла, продължават споровете кое и как да бъде. При ниските стойности на заболяването смятаме, че е приемлив рискът хора, които са имунизирани в малки колективи, например във фитнеси, да не носят маски. За градския транспорт и големите обекти няма да отпадне, допълни доц. Ангел Кунчев.

Нещата не са приключили. Тезата как някой плаши е неприемлив. Вирусът върна развитието на света 10 години назад. Учените са категорични, че ще възникват още такива вируси. В момента ситуацията в страната е под контрол, постепенно ще се връщаме към нормалността. Но пътят към нормалния живот е имунизацията, подчерта доц. Кунчев.

Според него ваксинирането върви сравнително добре, но може и да е много по-добре. Правят се между 20 и 25 000 имунизации дневно, което обаче не е достатъчно като темп, за да сме спокойни наесен и подготвени.

Подготвени означава 70 - 75% ваксинирани. Ако искате можем да направим експеримент, някой от вашия екип да тръгне с мен, ако до 15 минути не получи имунизация, си хвърлям оставката. Където искате - "зелени коридори", общопрактикуващи лекари, РЗИ, парк, предложи главният държавен здравен инспектор.

Няма друга страна в Европа, която да го осигурява толкова достъпно. Ако работим с този темп, излишък на ваксини ще има, но все още не се унищожават остатъци, предупреди доц. Ангел Кунчев.

Той коментира казуса с освобождаването на проф. Кантарджиев така: "Има правна, юридическа страна, но от човешка гледна точка му благодаря, година и половина той не знаеше какво е работно време, ситуацията е неприятна".

Банкоматите спират за 2-3 часа в нощта на Нова година

автор:Дума

visibility 577

/ брой: 218

"Лукойл" настоява да продаде международните си активи накуп

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 218

Предлагат таван на публичните разходи през бюджета

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 218

Русия нанесе масиран удар по Западна Украйна

автор:Дума

visibility 502

/ брой: 218

Саудитска Арабия с нов статут от САЩ

автор:Дума

visibility 526

/ брой: 218

15 убити при удар на Израел в Ливан

автор:Дума

visibility 559

/ брой: 218

Принуждават Мадуро да се оттегли

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 218

Две трасета на войната

автор:Юри Михалков

visibility 589

/ брой: 218

Забраните и цензурата

visibility 554

/ брой: 218

Феномен, какъвто световната военна история не познава

visibility 586

/ брой: 218

Румъния увеличава вноса на ток, у нас ТЕЦ спасяват положението

visibility 569

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ