16 Май 2024четвъртък10:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Доц.Кунчев: Няма как да спрем вируса, трябва сами да се пазим

автор:Дума

visibility 255

България спрямо Европа вече е една от държавите с най-голям риск от заразяване с COVID-19, коментира пред БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той уточни, че навсякъде в момента се наблюдава ръст на заразените, особено на Балканите.

България вече се стреми към 2-3 място по заболеваемост в Европа, след Швеция и Португалия, акцентира Кунчев. Той уточни, че значителен ръст се наблюдава и на Балканския полуостров като цяло.

По думите му не може всичко да се обясни само със спазването или неспазването на мерките. Има нещо в качеството на вируса. Има тенденция за по-леко предаване и смъкване на възрастта на новоустановените случаи, коментира още специалистът, който е и член на Националния щаб за борба с коронавируса.

30% от заразените у нас вече са под 50 години и затова е трудно да се разработят  точни и ясни критерии какво да се прави, защото реално още се знае малко за COVID-19. Като например не е установен кой е природният резервоар, има ли имунитет. Затова трябва да се реагира според ситуацията.

Не можем да спрем разпространението, това е невъзможно при въздушно-капкова инфекция, изтъкна специалистът. Всеки може да прецени сам как да трябва да се пази и че например струпването на много хора крие рискове, изтъкна доц. Кунчев.

Той потвърди, че проблеми може да има наесен и най-вече през януари и февруари, когато се засилва сезонният грип. Не е сигурен, че здравната ни система ще издържи на втора вълна през зимата. Добави също, че ще трябва да се различават заболяванията от коронавируса, да се правят изследвания, за да се установи какво точно трябва да се лекува. Напомни, че трябва да пазим здравната система и рисковите групи, в които попадат пенсионерите.

Сега броят на заразени в интензивно отделение е по-малко. Ако това се задържи, ще кажем че има по-леко протичане. В интензивно са най-тежките случаи. Променихме тактиката на лечение. Изнесохме от болницата тези, които могат да се лекуват във вкъщи, обясни още Кунчев.

Във връзка с началото на учебната година доц. Кунчев коментира, че все още при децата се наблюдава по-малко заразяване, няма тежка или среднотежка клинична картина. Но изтъкна, че „когато стоиш 5-6-7 часа в една стая с толкова души, крие рискове".

В момента се водят разговори и ще се пристъпи към по-специална дезинфекция, учениците да не излизат наведнъж в междучасие, да не обикалят кабинетите и др.

На въпрос дали протестите крият риск за по-голям брой заразени, Кунчев пожела да не се политизира въпросът. Каза, че не е сложно всеки да прецени, че струпването на хора крие риск.

След като имаме хора на едно място, всяко събиране на хора, риск има и много зависи от личното ни поведение, допълни доц. Кунчев.

 

 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 849

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 837

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 864

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 904

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 931

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 844

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 900

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ