22 Ноември 2025събота21:21 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Драгомир Стойнев: Какви ще са последствията за българската икономика и за българския потребител, ако "Лукойл" спре вноса на петрол?

автор:Дума

visibility 55743

„От БСП няма да подкрепим това решение, не защото сме против да се връщат активи, които принадлежат на държавата и на българския народ, когато е дадена една концесия от десницата и от ГЕРБ по един непрозрачен начин, но тук липсва анализ. И липсата на този анализ ни кара да бъдем изключително внимателни какви ще бъдат последствията за българската държава, за българската икономика и за българския потребител.” Това заяви народният представител от „БСП за България” Драгомир Стойнев по време на парламентарния дебат за прекратяване на концесията на нефтеното пристанище „Росенец”.

Той обясни съображенията на социалистите: „Безспорно е, че ще започне дело срещу държавата и е интересно кой ще я защитава, след като сегашното управление иска да унищожи дирекцията, която досега печели абсолютно всички дела, които са срещу България и е спестила приблизително 5 млрд. лв. на българския данъкоплатец.”

„Второто, което не е ясно е какъв ще бъде ефектът върху българския потребител - дали евентуалната липса на петрол няма да доведе до увеличаване на цените за крайния потребител и по какъв начин държавата ще компенсира тези цени”, посочи Стойнев.

Депутатът от БСП изрази и притеснения относно ефекта върху българската икономика, ако „Лукойл” реши да спре вноса на суров петрол към рафинерията.

„Откъде ще внасяме суров петрол? Казахстанският суров петрол, който минава през Грузия, е вече изцяло ангажиран. Ако трябва да чакаме между 10 и 11 дни танкерите да преминават през Босфора, това ми се вижда като доста хазартно действие. ГЕРБ унищожи един добър проект като Бургас-Александруполис, който, ако сега съществуваше, можехме да кажем, че имаме изградена нужната инфраструктура и „Лукойл Нефтохим” спокойно може да работи. Само че ГЕРБ спряха този проект и сега сме в безизходица”, коментира социалистът.

„Не е тайна, че голяма част от продуктите на „Лукойл Нефтохим” отиват за Украйна. От БСП започваме да се объркваме, защото управляващите уж искат да помогнат на Украйна, а сега правят точно обратното”, добави той.

„Крайно време е, когато се взимат такива важни стратегически решения за страната, да имаме анализ. Ние очаквахме този анализ, да го прочетен, да го осмислим, да зададем нужните въпроси и едно подобно решение можеше да получи нашата подкрепа. Липсата на подобен анализ обаче ни кара да мислим, че това е поредното хаотично действие, което управляващите правят и което не е целесъобразно за българската икономика”, заключи Драгомир Стойнев.

Държавата си търси пълните такси за летище София

автор:Дума

visibility 5748

/ брой: 219

Предлагат нови правила при продажба и регистрация на кола

автор:Дума

visibility 4312

/ брой: 219

Отлагат с 6 месеца по-високите такси на БАБХ

автор:Дума

visibility 4315

/ брой: 219

Европа прие на нож плана за Украйна

автор:Дума

visibility 4430

/ брой: 219

Румъния е удвоила вноса от Русия

автор:Дума

visibility 4461

/ брой: 219

България вече страда от климатичните промени

автор:Дума

visibility 4339

/ брой: 219

Откриха Паметник на Васил Левски в Италия

автор:Дума

visibility 4413

/ брой: 219

Великият

автор:Александър Симов

visibility 4127

/ брой: 219

Квалификациите за Мондиал 2026

автор:Дума

visibility 4791

/ брой: 219

Молекулна политика

автор:Юри Михалков

visibility 3347

/ брой: 219

Капитулация за Киев и безпрецедентен контрол за Русия

автор:Дума

visibility 5318

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ