13 Юли 2025неделя21:08 ч.

Драгомир Стойнев: Това правителство няма алтернатива, демократична и патриотична опозиция са разделени и еднакво безотговорни

автор:Дума

visibility 7592

„Това правителство ще продължи да работи, защото няма политическа алтернатива ‘Величие’, ‘Възраждане’ и МЕЧ не са алтернатива. . Самите вносители са наясно, че вотът няма да мине. И това се нарича политическо лицемерие“. Това заяви от парламентарната трибуна по време на вота на недоверие председателят на ПГ на БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Драгомир Стойнев. По думите му, когато казваш А, трябва да можеш да кажеш и Б, когато искаш да сваляш едно управление, трябва да можеш да предложиш друго управление, но никой от вносителите на вота не казва каква ще бъде тяхната политика. Според него хипотезата за съвместно управление на Възраждане, МЕЧ и Величие е плашеща и за обществото, и за институциите, и за европейския път на България.

„Няма да успеят опитите за хвърляне на страната в нова криза. Няма да има предсрочни избори, защото обществото не ги иска“, заяви още Стойнев. 

Според него демократична и патриотична опозиция са разделени и еднакво безотговорни. Стойнев допълни, че най-страшното в политиката е, когато не можеш да се определиш – както е при ПП – ДБ. „Променяте Конституцията с Пеевски, пращате си СМС-и, прегръщате се и си пиете кафе. Когато обаче може да се сложи край и трите партии, които сме били противници, се обединихме в името на държавата – вас ви няма, вие избягахте“, подчерта социалистът.

Според него трябва да е ясно защо ПП няма кураж да участва в управлението – защото да управляваш означава да носиш отговорност, да поемаш риск и понякога да взимаш непопулярни решения. По думите му, те предпочитат да останат в сянка, до „Възраждане“, МЕЧ и „Величие“, защото нямат смелост.

Председателят на ПГ на левицата определи като абсурдни твърденията, че ПП – ДБ няма да подкрепят този вот, но след два месеца отново ще има такъв, внесен от тях. „Внасяйте го, но знайте, че обществото иска нещо друго – стабилност, развитие, нормалност. Стига с тези измислени вотове на недоверие“, каза Стойнев заяви, че мястото на ПП – ДБ е в управлението, но „уви – не им стиска“. „Видяхте, че не можете да управлявате и действията ви са в ущърб на българските граждани“, обърна се той към тях.

Той коментира, че мотивите на вота на недоверие, се отнасят до процедури и назначения на минали правителства и времената на служебното управление, които са били „много добра хранителна среда за корупцията“. „В тази корупция участвахте и вие. Часовете, които си разменяхте, станаха публични. Българските граждани искат този цирк да спре. Основната задача на един работещ парламент е да контролира правителството и да се занимава със законодателна дейност“, подчерта Стойнев.

Той заяви, че депутатите от „Величие“, „Възраждане“ и МЕЧ си мислят, че с този вот ще вдигнат електоралната си тежест. „Лошото е, че тяхната ‘енергия’ руши държавността, парламентаризма и законодателната дейност“, допълни социалистът. По думите му, ПП – ДБ не се интересуват от това – „седят си на тъмно и тихо, само и само да не са във властта“. 

Стойнев посочи, че това правителство има „много висок имунитет срещу корупция“ поне по три причини:

– съвместният формат между три, доскоро опониращи си партии;

– фактът, че работи под лупата на обществото и ЕС;

– и това, че всички изпълнявани процедури са наследени или заложени от предишни служебни управления.

„Ако за три месеца има съмнение за корупция, трябва да я търсим другаде.

Кирил Добрев към ПП – ДБ: Никога няма да останете в историята на България като нещо, с което сте променили пътя ѝ

„Десните партии след 90-та година имаха няколко каузи, които трябваше да изпълнят в този преход. Първата беше приемането ни в НАТО, втората – в ЕС, и третата – в еврозоната. Страхът, който е във вас, ви накара да пропуснете историческия си шанс да бъдете част от приемането на България в НАТО. Тогава подписът беше на Георги Първанов. Пропуснахте шанса да сте част от приемането на България в ЕС – подписът беше на Сергей Станишев“, заяви заместник-председателят на ПГ на БСП – ОЛ Кирил Добрев.

По думите му, след няколко месеца ПП – ДБ ще пропуснат и историческия си шанс да участват в управление, по време на което България ще влезе в еврозоната. „Да, сигурно е важна АЕЦ ‘Белене’, сигурно са важни реакторите и всичко останало, но те никога, г-н Мирчев, няма да останат исторически факти. И вие никога няма да останете в историята на България като нещо, с което сте променили пътя ѝ“, заключи Кирил Добрев.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ