14 Юли 2025понеделник21:40 ч.

Дрогата на пристрастяването към мазното

Или кой ни кара да ядем чипс и семки

/ брой: 155

автор:Дума

visibility 1161

Ендоканабиноид е името на виновника, който ни кара да се пристрастяваме към мазните храни.
Според американски изследователи от университета в Калифорния човешкото тяло произвежда дрога, която стои в основата на пристрастяването ни към мазните храни. Човешката храносмилателна система произвежда вещество, подобно на канабиса, наречено ендоканабиноид, което ни кара до посягаме често към чипса и пържените картофки. Тази човешка дрога стимулира производството на стомашни сокове и така "отваря" усещането за глад.
Всъщност удоволствието от яденето на мазна храна не е продукт на модерната цивилизация, а е по-скоро наследено от еволюцията. Ръководителят на изследването Даниеле Пиомели припомня пред Дойче веле, че за прадедите ни е било абсолютно наложително да консумират мазнини - именно те са гарантирали оцеляването им в суровите условия на живот. В днешно време мазнините са в изобилие и прекаляването с тях води до сериозни заболявания като рак, диабет и наднормено тегло.
Американските изследователи се надяват, че откривайки ендоканабиноидите, те са открили и начин да контролират пристрастяването към чипс и сие. Преди това обаче те ще трябва да докажат, че спадът в нивото на ендоканабиноидите води и до по-бързо настъпване на усещането за засищане. От голямо значение е фактът, че веществото се образува в специални рецептори в червата.
В ЕС децата с наднормено тегло са цели 22 млн. Дебелите момичета навлизат по-бързо в пубертета,

при момчетата наднорменото тегло забавя развитието.

Още на 7-годишна възраст при 10% от белокожите американки и при 23% от афроамериканските момичета се наблюдава начално развитие на гърди - през 1997 г. това са били само 5% и 15%. При момичетата първата менструация се появява, когато 20% от телесното тегло са резерви от мазнини. До тези изводи стигат изследванията на Франк Биро и неговите колеги от детската клиника в Синсинати. Анализите са направени въз основа на изследвания върху 1200 момичета от Ню Йорк, Синсинати и Сан Франциско.
За проекта "Пионер", изследващ взаимодействието между гени и фактори на околната среда при започването на пубертета, берлински учени са анкетирали 1840 момичета между 10- и 15-годишна възраст относно първата им менструация. Същевременно били измерени ръстът и теглото на момичетата. Резултатът е, че момичетата с наднормено тегло са имали първата си менструация някъде към 12 години и половина, а връстничките им с нормално тегло - на 12 години и 9 месеца.
България не изостава от световните тенденции. За жалост. 1/3 от първокласниците в България са с наднормено тегло. Артериите на прекалено пълните деца са като на хора на средна възраст, подчертават медици и предупреждават, че това е предпоставка за ранно развиване на сърдечносъдови заболявания и диабет. Затова подценяваният все още проблем с наднорменото тегло на децата не е козметичен, а преди всичко здравословен, подчертават лекари.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ