09 Май 2025петък21:31 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

ДСБ ще контролират властта със ЗДОИ

/ брой: 196

автор:Веселка Венкова

visibility 4694

Демократи за силна България са се сетили, че като инструмент за контрол върху властта могат да използват Закона за достъп до обществена информация. Вече са депозирани две заявления по ЗДОИ - до премиера и до финансовия министър. В деня за парламентарен контрол - петък, бе представена инициативата  "извънпарламентарен контрол". Като извънпраламентарна партия търсим механизъм да контролираме властта с други средства, посочи зам.-председателят на партията Атанас Атанасов.
Не чуваме адекватни въпроси към управляващите в дните за парламентарен контрол, затова ние от ДСБ ще питаме по реда на ЗДОИ, каза Атанасов. Областите, върху които ще бъде съсредоточено вниманието на дясната партия, са кадровата политика на правителството, енергетиката - област, в която съществуват "тежки корупционни практики, а не виждаме действия за прекратяването им", обществените поръчки и дейността на митниците като основен инструмент за събиране на приходи в държавната хазна.
Чрез Закона за достъп до обществена информация ще може да се наблюдава дейността на всички институции, държавни и местни органи на властта, защото той дава възможност за много по-широк контрол от парламентарния, обоснова се Атанас Атанасов. В НС могат да се задават въпроси само към изпълнителната власт, а по реда на ЗДОИ към всички - съдебна власт, прокуратура, президентство и пр.
Първите въпроси, отправени по законов ред, са към премиера, за назначението на управителя на София-област. В заявлението се поставя въпроса дали Орешарски е изискал и се е запознал с докладите и констатациите на Сметната палата за периода 2005-2009 г. за дейността на администрацията в Софийска област". Заявителят Атанас Атанасов се мотивира с обществения интерес за съдебното минало на Емил Иванов и нарушенията му като кмет на община Своге и управител на Софийска област.
Финансовият министър пък трябва да отговори дали преди назначението на Николай Попов за зам.-директор на Агенция "Митници" е бил запознат с факта, че на Попов като служител на МВР през 2009 г. бил отнет достъпът до класифицирана информация, а обжалваното отнемане - потвърдено от съдебна инстанция.

Общините не са получили нито лев за инвестиции

автор:Дума

visibility 1542

/ брой: 82

Ще събираме разделно пепелта и саждите от печките

автор:Дума

visibility 1941

/ брой: 82

Брюксел дава България на съд заради пътните такси

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 82

Експерт: Свободните цени на тока сега ще са високи

автор:Дума

visibility 845

/ брой: 82

Мецола заплаши със съд Фон дер Лайен

автор:Дума

visibility 1841

/ брой: 82

Тръмп преименува и Персийския залив

автор:Дума

visibility 2992

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 82

Един път завинаги

автор:Александър Симов

visibility 1885

/ брой: 82

Като част от народа

автор:Нешка Робева

visibility 1183

/ брой: 82

Победата, която донесе Свободата

автор:Дума

visibility 1275

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ