28 Юли 2025понеделник21:44 ч.

Два часа депутатите спорят как да намалят заплатите си

автор:Дума

visibility 591

Над два часа в пленарна зала тече спор как депутатите да замразят заплатите си, дали те да бъдат намалени и дали това да важи само за времето на извънредно положение. Сегашното предложение за замразяване на заплатите дойде от ГЕРБ и то по нареждане на премиера Бойко Борисов от миналата седмица. Гневът му бе предизвикан от изказване на шефката на НС Цвета Караянчева, която обяви в телевизионно предаване, че да се иска замразяване на заплатите е популизъм. В същото време от БСП напомниха, че предлагат замразяване на заплатите на елита вече три пъти за последните няколко години и винаги управляващите твърдят, че това е предизборен ход.

За пореден път тук се води дебат за заплатите на депутатите, но те се отнасят не само за нас, а за над 500 души висши държавни служители в различни комисии, Министерски съвет, президентство, омбудсман и т.н. Дебатът днес буди разочарование с мотивите, които изтъквате, обърна се към мнозинството лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя цитира един от мотивите на управляващите -  хората се дразнят. По думите й това е тежко неосъзнаване на същността на проблема. Би трябвало да си намалим заплатите не защото дразним хората, а защото не е справедливо, категорична бе Нинова. Не е икономически обосновано, социално ангажирано и морално да ни се вдигат заплатите автоматично на всеки три месеца с ръста на средната заплата, без това да отчита труда, който сме положили. Защото основата на правото пише, че заплата се дава за труд. Вторият аргумент който  чухме, че е криза и трябва да бъдем солидарни и съпричастни. Защо само в криза, уважаеми управляващи и депутати от ДПС, продължи Нинова. И попита не трябва ли да сме съпричастни по принцип към онези 2 милиона българи, които  живеят под прага на бедността.

Не е кризата причината да направим тази стъпка, нито заради конюнктурното решение. Въпросът е  принципен, много по-голям и политически, и морален, обобщи лидерът на левицата.

Според нея мотивът за тази стъпка не е дали дразним народа си, а дали сме осъзнали неравенството като проблем и дали търсим пътища да го решаваме. Разликата между вашите и нашите предложения е - вие правите предложения само за времето на извънредното положение с очакване след това да върнете отново статуквото, което е големият проблем. Ще  преодолеем болестта. Всички заедно ще се справим, но след това ще върнете статуквото. Нашето предложение е за промяна в правилника и то е трайно със или без криза. Заплатите на политическият елит в България да не се увеличават автоматично с ръста на средната, а да се определят на база минималната заплата. Ние предлагаме нов механизъм за изчисляване на заплатите. Разбира се, воля на всяка парламентарна група е как ще гласува днес. За нас това е постоянна политика от 2017, 2018 и 2019г. и рано или късно ще стане факт, завърши Нинова.

Трета година предлагаме намаляване на възнагражденията на депутатите само в мандата на тона Народно събрание, припомни зам.-председателят на групата на БСП Крум Зарков. Той обясни, че чак сега тази мярка е разпозната от ГЕРБ, макар и по половинчат начин заради  кризата, причинена от разпространението на коронавируса, както и от обоснованата гневна реакция на хората заради увеличението на заплатите в момент, в който много от тях са останали без всякакъв доход. Зарков обясни, че разликата между предложението на БСП и това на ГЕРБ  е не само в сумата, която предлагат депутатите да получават като възнаграждение: „За БСП  намаляването на тези възнаграждения не е просто антикризисна мярка, ограничена за рамките на извънредното положение. Това следва да е трайна промяна, водеща до намаляване на бездната, деляща онова огромно мнозинство от български граждани, получаващи възнаграждение до 1000лв., от техните избраници, получаващи 4 пъти повече.”

Социалистът припомни, че от левицата са апелирали за определянето на нов, по-справедлив начин за изчисление на заплатите, който да спре непрекъснатия им и неоправдан растеж. Повтаряме  твърдението си от предишните три пъти : няма сфера в България нито в държавния, нито в частния сектор, където заплатите да растат с такъв темп. Това подсилва усещането за несправедливост в хората и нанася непоправими щети по доверието в българския парламент. Това, което не чухте от нас с разум, трябваше да достигне до съзнанието ви с криза и страдание, завърши Крум Зарков.

Почина Огнян Радев

автор:Дума

visibility 826

БСП даде положителна оценка на министрите си

автор:Дума

visibility 857

/ брой: 137

760 дигитални клуба ще обучават възрастни

автор:Дума

visibility 899

/ брой: 137

Туризмът е стратегически приоритет за правителството

автор:Дума

visibility 921

/ брой: 137

До десет тегления от банкомат без такса

автор:Дума

visibility 822

/ брой: 137

КЗК проверява „Лукойл“ за нелоялни практики

автор:Дума

visibility 890

/ брой: 137

"Мудис" е умерен оптимист за България след еврото

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 137

Жега и градушки на Балканите

автор:Дума

visibility 905

/ брой: 137

Да помним миналото, за да градим бъдещето

автор:Таня Глухчева

visibility 935

/ брой: 137

Косово остава без действащ парламент

автор:Дума

visibility 928

/ брой: 137

Накратко

автор:Дума

visibility 815

/ брой: 137

Всенародна опасност

visibility 887

/ брой: 137

Децата не са виновни

автор:Таня Глухчева

visibility 1003

/ брой: 137

Голямото предизвикателство е демографската криза

автор:Аида Паникян

visibility 913

/ брой: 137

Пазители на миналото, активни участници в настоящето

visibility 833

/ брой: 137

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ