17 Юни 2024понеделник13:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Знание

Двама се борят за председател на БАН

/ брой: 272

автор:Дума

visibility 45

Двама кандидати са номинирани за председател на Българската академия на науките за избора в Общото събрание, след като изтече мандатът на досегашния шеф на БАН акад. Стефан Воденичаров. Учените ще изберат новия председател на най-старата (147 години) и най-мощна научна организация у нас в четвъртък, на 1 декември.
Първата кандидатура е на математика акад. Юлиян Ревалски, който има две номинации - предложен е от 52-ма академици и от Института по математика и информатика (ИМИ) при БАН. Юлиян Ревалски е роден на 27 февруари 1956 г. в гр. Симитли, Благоевградско. Завършил е математика в СУ, доктор на математическите науки (1997 г.), професор (2001), чл.-кореспондент (2008) и академик (2015). Работил е в научен институт по икономика и организация на машиностроенето, а от 1986 г. е в БАН. Бил е зам.-директор и от 2012 г. е директор на ИМИ. Научните му занимания са в областта на изследването на операциите, функционалния анализ и общата топология. Има 55 научни публикации, цитирани над 500 пъти, като над 480 пъти - от чуждестранни автори. Това означава, че акад. Ревалски има много висок h-индекс (показател, с който се мери качеството в науката) - 15 единици. Той е ръководител на 5 научни проекта с финансиране от научния фонд на МОН и на 7 проекта е координатор в последните 5 години. Участва в 6 международни проекта, както и в приложни разработки по договор с наши и чужди предприятия. Преподава в СУ. Бил е гост-изследовател и гост-преподавател в общо 14 университета и институти в Италия, Канада, Гърция, Германия, Франция, Чили, Перу, Куба. Участва в редколегиите на български и чуждестранни математически списания, член на Съюза на математиците, Съюза на учените в България и на Американското математическо общество. Владее английски, френски и руски език. Колегите му отбелязват, че е диалогичен човек, но умее да отстоява позициите си.        
Вторият кандидат - чл.-кор. Николай Милошев, е номиниран от Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН. Той е роден на 4 юни 1959 г. в София. Завършил е физика и метеорология в СУ. От 1985 г. работи в Геофизичния институт на БАН. Доктор на физическите науки (2010), професор (2011), чл.-кореспондент (2012). Специализирал е във Финландия и в Страсбург. Научните му занимания са в областта на физиката на атмосферата. Има 152 публикации, цитирани 137 пъти. Участвал е в 26 научни и в 20 научно-приложни проекти. Бил е зам.-директор и директор на НИГГГ, от 2013 г. до момента бе зам.-председател на БАН и зам.-директор на института. От март до май 2013 г. бе назначен за министър на образованието и науката в служебното правителство на Марин Райков. Член е на комисии към МВвР, МОН и МОСВ. Член е също на УС на Алианса на европейските академии на науките, на други европейски организации, на Съюза на учените и Българското геофизично дружество. Владее английски и руски, френски - задоволително. Има качества и опит в научно-административно отношение, казват колегите му от института.
***
Според Устава на БАН, за председател се избира "изтъкнат български учен, академик или чл.-кореспондент, с признати приноси в науката и с утвърден международн престиж". Изборът в Общото събрание е с тайно гласуване и с мнозинство поне 50+1 от списъчния състав на събранието. Ако никой кандидат не получи това мнозинство, се прави второ гласуване с водещите по брой гласове, а ако и на втори тур няма избран, се насрочва нов избор. Мандатът на председателя е 4 години, постът се заема за не повече от 2 последователни мандата.  


Акад. Юлиян Ревалски

Чл.-кор. Николай Милошев

БСП почете паметта на Димитър Благоев

автор:Дума

visibility 81

/ брой: 112

Променят наредбата за приемните семейства

автор:Аида Ованес

visibility 83

/ брой: 112

Атанас Зафиров начело на БСП до прекия вот

автор:Дума

visibility 129

/ брой: 112

Над 115 млн. лв. загуби заради тръбите на парното в София

автор:Дума

visibility 120

/ брой: 112

Лошо време и изгубен багаж - проблем № 1 за туристите

автор:Дума

visibility 120

/ брой: 112

Шести блок пак спря за авариен ремонт

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 112

EИБ ще ни консултира за новите ПАВЕЦ

автор:Дума

visibility 111

/ брой: 112

Путин не изключи преговори с Киев

автор:Дума

visibility 104

/ брой: 112

250 000 срещу крайната десница във Франция

автор:Дума

visibility 113

/ брой: 112

Консерваторите се сриват на Острова

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 112

Накратко

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 112

Добро начало

автор:Александър Симов

visibility 69

/ брой: 112

Триумфът на етническата партия: защо и как се случи?

автор:Велизар Енчев

visibility 162

/ брой: 112

Преврат в БСП няма

visibility 111

/ брой: 112

Датата - 17.06.2024 г.

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 112

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ