25 Април 2024четвъртък20:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сцена

Един човек в кухнята на властта

"Ромул Велики" на Дюренмат е смешно-тъжна история, в която май чe става дума за политика, казва режисьорката Бина Харалампиева

/ брой: 64

автор:Светлана Панчева

visibility 1386

Когато през 1949 г. Фридрих Дюренмат пише своята пиеса "Ромул Велики", той я определя като историческа комедия и не скрива, че прави аналогия с Третия Райх. Създадена като пародия на класическите трагедии, пиесата не само звучи актуално за всички политически режими, но и както подобава на несъмнено превърналите се в класика творби, се оказва вечна и по тематика, и по прозрения в бъдещето, и по наглед дребни детайли от конкретността. Сюжетната линия проследява гибелта на Западната Римска империя, изправена пред разрушителното нашествие на варварите. Обаче императорът Ромул Велики спокойно очаква унищожението въпреки опитите на министри и придворни да го убедят и принудят да предприеме решителни мерки срещу нарастващата опасност. Но Ромул Малкия, който в хода на действието се превръща в Ромул Велики, предпочита да остане в своята крепост, да похапва и да отглежда домашни птици, не предприема никакви действия за спасението на държавата и така спокойно и уверено става последният император.
Политическа сатира - това е най-адекватното жанрово определение на тази пиеса, която поставена тук и сега, а по-конкретно на сцената на Малък градски театър "Зад канала", проблематизира, при това умно, интелигентно и оригинално, политическата мимикрия, късогледството или студения цинизъм на "изпечените" политици. А също така и въпросите за оцеляването в битките на фанатиците на каузата или на прагматици, проблемите за това, че обикновено малкият скандал в държавата прикрива големия, за преформатирането на обикновения човек, попаднал в кухнята на властта.
В ролята на Ромул Герасим Георгиев-Геро наистина е блестящ и в иронично-патетичното трактуване на своя образ, и в светкавичното преминаване от комедийния детайл към драматичното обобщение, че умният политик винаги се отнася с доза ирония към себе си и мястото си в историята. А историята за гибелта на една империя винаги е изпълнена както с очарователно-смешни фанатици като римския воин Емилиан на Бойко Кръстанов, така и с прагматици като вожда на варварите Одоакър на Петър Калчев или проспериращия дизайнер Ений Невус Руф на Вежен Велчовски, който има пари да купи Римската империя и да я "спаси", при условие че получи ръката на дъщерята на императора Рея в изпълнение на Весела Бабинова.
Спектакълът на Бина Харалампиева е ярък, истински театрален, по брехтовски внушаващ и внушителен в сатирично-гротескната си стилистика. Сценичната среда е дело на Чавдар Гюзелев, костюмите - на Мариета Ценова, а песните е написал Асен Аврамов.

Герасим Георгиев-Геро в ролята на Ромул
Императорът и вождът на варварите правят политика - Герасим Георгиев-Геро и Петър Калчев
В империята всичко е спокойно - сцена от спектакъла
Модни съвети за императрицата - Василена Атанасова в ролята на императрица Юлия, Вежен Велчовски (Ений Невус Руф) и Евгени Будинов (Зенон)



 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ