Еднодневна военна операция на Баку в Нагорни Карабах
Успешната антитерористна акция бе спряна след обръщение на жителите на региона
/ брой: 183
Само ден след началото на антитерористичната операция на Азербайджан срещу Нагорни Карабах военното министерство в Баку обяви, че е постигнато споразумение за нейното прекратяване, предаде ТАСС.
Във вторник Азербайджан изпрати в Нагорни Карабах войски, подкрепени от артилерийски удари, за да постави под контрол отцепилия се регион. Баку заяви, че намерението му е да "разоръжи и осигури изтегляне на формирования от въоръжените сили на Армения от нашите територии, (и) неутрализиране на тяхната военна инфраструктура". По-късно вечерта във вторник Баку обяви, че е превзел над 60 арменски позиции по време на офанзивата. "Повече от 60 бойни позиции на арменските (сепаратистки) сили вече са под контрола на нашите въоръжени сили", каза говорителят на Министерството на отбраната Анар Ейвазов.
Властите в Карабах обявиха, че 27 души са били убити, включително двама цивилни, а над 200 са ранени в резултат на военните действия на Баку. Населението на някои села е евакуирано, Русия съобщи, че е евакуирала 2000 арменски жители.
Преди съобщението за спирането на огъня азерският президент Илхам Алиев в телефонен разговор с първия дипломат на САЩ Антъни Блинкен заяви, че Баку ще спре антитерористичните мерки, ако арменските военни сложат оръжие. Алиев каза, че арменските формирования трябва да бъдат разоръжени. Според него по време на антитерористичните мерки инфраструктурните съоръжения и цивилното население не са цели за азерската армия, унищожават се само законни военни цели. Армения контрира, че няма военни части в Нагорни Карабах.
Блинкен разговаря и с арменския премиер Никол Пашинян. Според съобщенията е изразил подкрепа за Ереван, освен че е настоял за прекратяване на огъня. За същото се обяви и Русия. Париж поиска извънредно заседание на Съвета за Сигурност на ООН заради действията на Баку. Турският президент Реджеп Ердоган изрази "подкрепа" за Азербайджан, "за да защити териториалната си цялост".
В Ереван се проведе масов митинг с искане за оставката на Пашинян, задето не е защитил Нагорни Карабах, стигна се и до ожесточени сблъсъци със силите на реда. Митинг се състоя и пред руското посолство с призив руският мироопазващ контингент да се намеси за прекратяването на конфликта.
След този драматичен развой в сряда преди обед Баку съобщи за спиране на операцията заради обръщението на арменски жители на Карабах, постъпило чрез руския миротворчески контингент.
По време на международен форум през май т.г. в Прага премиерът Пашинян се подписа под декларация, признаваща суверенитета на Азербайджан над Карабах. Тогава нямаше масови протести в Армения.