09 Декември 2025вторник09:07 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Едва 25% от общинските проекти са за ВиК инфраструктура

За подмяна на остарялата водопреносна мрежа са необходими 3,7 млрд. лв., заяви Атанас Зафиров

/ брой: 178

автор:Дума

visibility 14574

Само 25% от подадените общински проекти за финансиране от държавата са за ВиК инфраструктура. Това заяви пред журналисти в МС вицепремиерът Атанас Зафиров, който е председател на Националния борд по водите. По-рано вчера се състоя заседание на Борда, на което присъстваха и депутати. Според Зафиров общото впечатление е, че посоката на предприетите оперативни действия е правилна, но темпото е незадоволително. На базата на докладите е видно, че амортизацията на водопреносната мрежа изпреварва с пъти подменената, подчерта той. По думите му връх на всичко е, че има цели области, които са лишени от европейско финансиране заради липса на консолидация във ВиК инфраструктурата.
"Като вицепремиер ще предложа в бюджета за 2026 г. да има заложено финансиране на проекти, касаещи ВиК инфраструктурата. На заседанието на борда стана ясно, че за разрешаване на проблема с остарялата водопреносна мрежа е необходим ресурс от 3,7 млрд. лв. Обсъдени бяха и възможностите Българската банка за развитие да се включи в процеса на финансиране на проекти", съобщи Зафиров.
Вицепремиерът подчерта, че министерствата работят в тясна координация и от държавния бюджет ще се финансират 579 проекта на общините над 775,4 млн. лв. До края на 2027 г. във ВиК е планирано финансиране за 1,1 млрд. лв. Наясно сме с отговорностите и с трудностите, пред които сме изправени и сме готови да дадем цялата си сила и енергия за справяне с този много голям бич, който тормози обществото, категоричен е Зафиров.
Парламентът е готов да гласува бързо нужните промени в законодателството за ускоряване работата по инфраструктурните проекти по осигуряване вода в бедстващите райони, заяви председателят на ПГ“БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" Драгомир Стойнев. На заседанието присъстваха и депутатите от левицата Биляна Иванова и Владимир Георгиев. Стойнев подчерта, че е нужна цялостна политика за справяне с проблемите в бедстващите райони, за да се гарантира дългосрочно спокойствие и сигурност за хората. По думите му  борбата с водната криза изисква обединение на институциите и последователни усилия. „Не можем да допускаме хора и цели региони да живеят в несигурност заради липса на вода – държавата е длъжна да действа бързо и категорично“, категоричен е Стойнев.

Кабинетът внася днес преработения бюджет

автор:Дума

visibility 3465

/ брой: 230

Има дефицити, изкривяване и деформации в пазара

автор:Дума

visibility 3316

/ брой: 230

Доматите и краставиците поскъпват с над 17% на борсите

автор:Дума

visibility 3107

/ брой: 230

Черна златка унищожила плодни градини в много райони на страната

автор:Дума

visibility 3226

/ брой: 230

ЕС не е готов за Македония

автор:Дума

visibility 3223

/ брой: 230

Повишават пенсионната възраст в Испания

автор:Дума

visibility 3658

/ брой: 230

Стачка във Франция - не дават годишен бонус

автор:Дума

visibility 3260

/ брой: 230

Накратко

автор:Дума

visibility 3320

/ брой: 230

История

автор:Дума

visibility 3143

/ брой: 230

Митологизацията Зет

автор:Гергана Пирозова

visibility 3465

/ брой: 230

Ще стане ли ЕС крадец

автор:Юри Михалков

visibility 3281

/ брой: 230

Той вярваше, че в бурни времена ще бъде винаги с народа си

visibility 3569

/ брой: 230

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ