Едва 6% от българите са съгласни да внасят повече за здраве
Само 6% са съгласни лично да внасят повече средства от сегашната си здравна осигуровка, но в същото време голяма част от хората доплащат много повече пари. Това коментира социологът Боряна Димитрова, която представи проучване на "Алфа Рисърч" по време на кръглата маса за реформа в здравната система. Допитването по поръчка на здравното министерство е направено между 23 юли и 3 август 2018 година, предаде Дарик. /Снимка БГНЕС/
С над 2 млрд. лева годишно българите дофинансират здравната система. Парадокс е, че има огромни преки пащания, но едва 35% от запитаните знаят върху какъв доход се осигуряват, показва още проучването. 21% пък са тези, които знаят точно колко средства внасят за здравна осигуровка. Само 7% твърдят, че са проверили здравното си досие. Липсва икономическа заинтересованост у хората да проследяват какви средства отделят, а в редица случаи се чувстват зависими от лекарите и не проявяват интерес от такъв контрол, коментира Боряна Димитрова.
Над 40% от участниците в проучването настояват за високоспециализирано лечение, повече инвестиции в апаратура и обновяване на болниците. Всеки трети иска да има достъп до съвременните лекарства, както и да се проследява ефектът от лечението.
Над 51% от запитаните смятат, че е възможен нов модел, който да е от полза за лекарите и пациентите. Кредитът на доверие е крехък оптимизъм и той трябва да бъде използван, подчерта Димитрова. Според 81% от анкетираните трябва да има силен контрол върху изразходването на средствата и качеството на лечението. От запитаните 39% твърдят, че трябва да има допълнителни фондове, а не само НЗОК. Хората нямат склонност да доплащат повече за здравна осигуровка, ако не се премахне доплащането за лечение.