14 Юли 2025понеделник21:48 ч.

ЕК: Медиите в България не са свободни

Съществува висока заплаха за политическата независимост на журналистите, сочи проучване

/ брой: 142

автор:Дума

visibility 558

България е под висок риск за свободата и плурализма на медиите. Това показва ново проучване на Европейската комисия, пише вестник "Брайсълс таймс", цитиран от БТА. Резултатите от него ще бъдат използвани при изготвянето на посветения специално на медийния плурализъм "Доклад за върховенство на закона", който ще бъде огласен през септември. Констатациите на Центъра за медиен плурализъм и медийна свобода, извършил  проучването в 27-те страни членки на ЕС плюс Великобритания, Албания и Турция, ще бъдат от полза и за други дейности в сферата на медиите в ЕС. Оценките на рисковите показатели са групирани като ниски - от 0 до 33%, средни - от 34 до 66% и високи - от 67 до 100%.  

България е сред 13-те държави, в които се наблюдава значителна заплаха за медийното разнообразие, както и сред 14-те, в които съществува голяма опасност от намеса на бизнеса и собствениците в редакционното съдържание. У нас се отчита и висока опасност за политическата независимост на медиите. Наблюдава се също висока заплаха от липса на достъп до медиите на малцинствените групи. Страната е сред 18-те държави, в които има умерена заплаха за правото на информация. Тя е сред държавите с висока опасност за изобличителите - онези, които подават сигнали за нередности, както и за физическата неприкосновеност на журналистите.

Сред критериите, по които е извършено изследването, са пазарен плурализъм или прозрачност на собствеността, влияние на бизнеса върху съдържанието и устойчивост на продукцията. Средната оценка за България в тази област е 64%, което е значително по-високо от предишното проучване през 2017 г. - 53%. Това е сигнал за нарастващи икономически заплахи за медийния плурализъм.

Другите критерии са политическа независимост или доколко медиите се влияят от партията, която е на власт, и обективно отразяват дейността на всички политически субекти. Средно рискът за страната ни е останал почти същият като през 2017 г., когато е бил 46%.

Проучени са и критериите по социален обхват - достъп до медиите на различни обществени и културни групи, вкл. малцинства, регионални общности, хора с увреждания и т.н. В тази област България отчита 52% среден риск, т.е. висок.

"Това проучване е предупреждение и сигнал за събуждане. Трябва да защитим по-добре журналистите и да увеличим прозрачността и справедливостта в медиите, особено в контекста на политическата кампания", коментира Вера Йоурова, зам.-председател на ЕК, която отговаря за ценностите и прозрачността. ЕК не може да спечели сама в тази борба и разчита на правителствата на страните членки да помогнат тази тенденция да бъде обърната, призовава тя.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ