12 Юли 2025събота08:44 ч.

ЕК може да отпусне помощи за борба с шарката по животните

/ брой: 253

автор:Красимир Кръстьовски

visibility 2233

Вече имало договорка Европейската комисия да признае Бургас, Хасково и Ямбол за рискови зони и да им отпусне помощи за борбата с шарката по животните. Информацията е от проф. Бойко Ликов, главен ветеринарен инспектор на Българската агенция по безопасност на храните, който вчера бе на работна среща в областната администрация в Бургас. Комисия е изготвила примерни предложения за промяна в законодателството и програма с приложение за конкретни мерки.
Припомняме, че на 21 септември в странджанското село Стоилово бе открито огнище на шарка по животните и около 120 кози и овце бяха избити.
Идеята на кмета на Малко Търново Илиян Янчев за ваксинация срещна отпор в комисията. Законите на Европейския съюз не позволяват това, а в общността няма проверени ваксини. Главното опасение е, че трети страни могат да откажат внос на месо от ваксинирани животни и това ще попречи на износа ни. Отделно ваксините не винаги предпазват на 100%. За последен път ваксинация на животни е правена през 1995 г. около Симеоновград, но и след нея се е наложило животните да бъдат избити.
Идеята за изолатор също е отпаднала като вариант, защото по-вероятно било поетапно болестта да се прояви и сред здравите животни.
Същевременно част от пострадалите не искат обезщетение в левове, искат животни. Други казват, че е по-добре да им платят, но не определените 70 лв. за коза и 120 лв. за овца. Болестта се пренася предимно през границата с Турция. В края на ноември в Турция ще се състои среща с участието на България и Гърция, на която ще се обсъжда ситуацията с шапа и шарката по животните.
 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 1342

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 1093

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 1169

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 126

Тупик

visibility 1132

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 1082

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 1353

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 1278

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ