28 Март 2024четвъртък21:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Познаваме ли ги?

Елегантната красавица

/ брой: 191

автор:Стамен Христов

visibility 1678

Пак настъпи времето за лов на гургулици и ловците, особено в равнинните части на страната, знаят добре, че това е наистина задача за майстори. Стремителният сутрешен и вечерен прелет на тази елегантна птица е предизвикателство за стрелковите ни умения, но не само - от огромно значение при нея е разузнаването на любимите маршрути към местата за хранене, например слънчогледовите ниви, и водните басейни, оборудването на подходящо укритие, заемането на позиция поне половин час, преди да се съмне, или още в ранния следобед и т.н.
Необходимо е да си припомним и някои от най-важните неща за гургулицата. Тя достига дължина на тялото 27-29 см, размах на крилата 48-53 см и тегло 100-170 г. Общият тон на оперението е сив, но гърбът и крилете са ръждиво-кафяви, с черни петна и шарки. От двете страни на шията има по едно петно от редуващи се черни и сиво-бели ивички. Гушата и предната част на гърдите са с винен оттенък. При женските птици те са по-светли. Тялото отдолу е белезникаво. 
Гургулицата се отличава лесно, тъй като е по-дребна от гълъб. Прилича на гугутката, но общият тон на оперението е по-тъмен. Отличава се от нея и по петната на шията и пъстрите гръб и криле. Полетът и е по-бърз и стремителен. В полет се различава по контраста между тъмните криле и белия корем. Много по-предпазлива е. Рядко се среща в населените места.  У нас се появява повсеместно до около 1200 м н. в. Най-многочислена е в равнинната част на страната.
В нашата страна тя пристига по време на пролетния прелет през април, а основната част от птиците отлитат на юг до средата на септември. Типичните й местообитания през размножителния период са широколистните гори, овощните градини, паркове, залесителните пояси, крайречните насаждения, единични дървета сред полето, малки горички сред обработваемите площи. Предпочита периферията на горите, в съседство с открити площи и вода. Избягва големите непрекъснати горски комплекси. Не гнезди в населени места.
По-голямата част от деня прекарва по клоните на дърветата. Активна е сутрин и привечер, когато се храни. В обедните часове прелита към местата за водопой. Храната си търси на малки групи по стърнища и слънчогледови ниви. През есента формира големи ята, които обитават гори, в близост до слънчогледови ниви и стърнища, където птиците се хранят интензивно, подготвяйки се за есенния прелет.
Гнезди по дървета и храсти на височина 1,5-2 м, рядко повече.  Гнездото е плоско, изградено от тънки клонки. Постлано е със суха трева, корени и листа. Понякога отдолу се виждат яйцата. В някои случаи използва стари гнезда на пойни птици - напр. поен дрозд, червеногърба сврачка. Гнездовият период е от втората половина на април до края на юли. Мътила и люпила са намирани и през август. У нас гнезди два пъти годишно. Снася 2 яйца, които мъти 13-14 дни. Мътенето започва след снасянето на второто яйце и малките се излюпват едновременно. Те остават в гнездото около 20 дни. След излитането от гнездото образуват ята само от млади птици, които странстват в търсене на храна.
Ловува се масово по време на прелетите. Ловът й е труден, но много интересен и емоционален. У нас е разрешена за лов от 13 август до 30 ноември.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ