14 Юли 2025понеделник00:51 ч.

Елена Мутева остави ярки следи в нашата литературна история

/ брой: 273

автор:Петра Ташева

visibility 2125

Международният ден на преводача бе отбелязан тази година с представянето на монографичната книга за живота и литературното дело на Елена Мутева. Авторка на труда е Марина Младенова, която дълги години професионално е събирала материали у нас, в Киев, Одеса и Болград, за да издаде достойния обширен том. Авторката на монографията също е преводачка от ръмънски език.
Елена Мутева е родена в Калофер в семейството на богат търговец. Живяла е известно време в Пловдив. После семейството й се преселва в Одеса. Там Елена живее сред българската колония, отличаваща се със здрави родови корени. Съвсем млада, тя попада под влиянието на другите жадни за знания българи, образували литературен кръг: Добри Чинтулов, Иван Богоров, Васил Априлов, Захари Княжевски, Найден Геров. Сред тях са и нейните братя Христо, Никола и Димитър, който е доктор по философия, защитил доктората си през 1842 г. в Бон. По това време взема надмощие новобългарската езикова школа, която поставя в основата на книжовния ни език съвременната народна реч и по-точно източните балкански говори. Показателни за това са трудовете на Иван Богоров "Първичка българска граматика" и "Българските книжици".
Само 25 години живее Елена Мутева, но оставя ярки следи в нашата литературна история. Авторката на монографията възкресява родолюбивото дело на тази малкоизвестна българска възрожденската книжовничка, издирва следите от нейната дейност, за да съживи образа й като първа наша поетеса, преводачка и фолклористка. Марина Младенова изследва стихотворенията на Елена Мутева "Бог" и "Басня", станали христоматийни, както и на известното "Рождество Христово", което се пее като песен, и на стиховете й, включени в нейния превод на творбата на А. Велтман "Райна, българска царкиня", за да докаже поетическото й първенство, оспорвано от някои литературни критици. От записаните от Елена Мутева български народни песни Младенова вижда в Елена Мутева първата наша фолклористка.
Със своята начетеност, младост и интелигентност Елена Мутева омайва Найден Геров, който, влюбен безнадежно в богатата девойка, написва хубавата си любовна поема "Стоян и Рада". На нея той посвещава паметните си стихове:
Не съм увил аз китка цвете
да дам на Твоя хубост дар,
та да Ти вляза у сърдцето
с народен наш обичай стар.
Монографията "Елена Мутева - едно закъсняло завръщане" бе представена от чл.-кор. проф. Милена Цанева, която е рецензентка на труда и авторка на неговия предговор.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ