15 Юли 2025вторник00:39 ч.

На конференция на GLOBSEC в Братислава

Еманюел Макрон иска ЕВРОНАТО

/ брой: 106

автор:Дума

visibility 1047

Орели Пюне


Френският президент се опита да се хареса на източноевропейците на 31 май, но повтори предупрежденията, че блокът разчита твърде много на Вашингтон по въпросите на отбраната. "Администрацията на САЩ винаги ли ще бъде същата? Не можем да делегираме колективната ни сигурност на американските избиратели", каза Макрон.

Доскоро френският държавен глава призоваваше за нова "европейска архитектура за сигурност". Това предизвика критики от "ястребите" в Централна и Източна Европа, които твърдят, че военното време не е време за прекрояване на световната система и призовават първо да се намери решение за конфликта в Украйна

 

По време на годишната конференция на мозъчния тръст GLOBSEC в Братислава  Макрон  повтори призива си за обща "европейска отбрана" и "европейски стълб в НАТО".

И двете са незаменими, за да бъде Европа "легитимна, независимо дали ни харесва или не", каза той в реч, която източник от Елисейския дворец описа като начин да се хареса в Централна и Източна Европа.

Откакто дойде на власт през 2017 г., Макрон измисли термина "европейска стратегическа автономия", според която членовете на блока ще се еманципират от други глобални сили при вземането на решения и ще получат автономия.

Френският президент бе силно критикуван, когато каза, че НАТО е "в мозъчна смърт", предизвиквайки ответна реакция от целия континент, особено от Изтока, където заплахата от Русия е неразделна част от политиката.

"Изрекох остри думи за НАТО през декември 2019 г.- призна Макрон в речта си, но днес мога да кажа, че Путин събуди пакта с най-лошия електрошок", посочи той.

След като успокои източно и централноевропейците за руските заплахи и ангажимента на Париж към НАТО, Макрон се съсредоточи върху ролята на ЕС в подкрепата за Украйна.

Обръщението му идва в момент, когато западните съюзници на Украйна се подготвят за решаваща среща на върха на НАТО във Вилнюс в средата на юли. Те се надяват да съгласуват пътна карта в подкрепа на кандидатурата на Украйна, да обещаят дългосрочна помощ и обновят плановете за отбрана, възпиране и увеличаване на разходите.

   В Братислава Макрон подчерта, че Париж подкрепя "даване на осезаеми и надеждни гаранции за сигурност на Украйна", без да навлиза в подробности как точно биха изглеждали те.

"Ако искаме надежден, траен мир, ако искаме да имаме някаква тежест срещу Русия, ако искаме да бъдем надеждни пред украинците, трябва да дадем на Украйна гаранции за предотвратяване на всякаква по-нататъшна агресия и да я включим в надеждна архитектура за сигурност, заради нас самите", добави той.

Притиснат от въпрос на публиката дали това ще включва подкрепа за членството на Украйна в НАТО, Макрон отговори: "Трябва да изградим нещо средно между сигурността, предоставена на Израел, и пълноправното членство в НАТО. Не е сигурно, че ще има консенсус за пълноправно членство".

Доскоро Макрон активно призоваваше за нова "европейска архитектура за сигурност". Това предизвика критики от "ястребите" в Централна и Източна Европа, които твърдят, че военното време не е време за прекрояване на световната система и искат първо да се реши конфликта в Украйна.

Макрон не пропусна да подчертае ангажимента на Франция към член 5 на НАТО - клаузата за взаимна отбрана и вътрешната "гаранция за сигурност" на военния съюз.

Военният парад в Париж на 14 юли. Националният празник на Република Франция - денят на превземането и разрушаването на затвора Бастилията през 1789 година

Париж изпрати около 300 служители в Естония и повече от 1200 войници в Румъния като част от подсилването на източното предно присъствие на НАТО и като възпиращо средство срещу агресията на Русия срещу алианса. Страната участва и в Air policing над балтийските държави.

"Администрацията на САЩ винаги ли ще бъде същата? Не можем да делегираме нашата колективна сигурност на американските избиратели", каза Макрон.

Коментарът повтори неотдавнашното му интервю за Китай, където той призова за независима европейска политика по отношение на Тайван, за да се избегне въвличането на блока в конфликт заради Съединените щати, което предизвика ответна реакция срещу Париж.

В отбраната Европа "трябва да хармонизира стандартите, да развие европейска индустриална и технологична база, да намали зависимостите", каза той.

"Трябва да разчитаме на оперативната съвместимост на НАТО, но също така да изградим способности между европейците, като знаем как да ангажираме съвместни сили заедно в съседните страни чрез кибернетични, космически и морски зони", посочи Макрон.

"От нас, европейците, зависи да имаме собствен капацитет да се защитаваме и да помагаме на нашите съседи, а не само източния фланг, добави той.

В момента ЕС е в процес на създаване на сили от 5000 души, които да помагат по време на криза в съседните държави.

Париж ще бъде домакин на конференция за противовъздушната отбрана на 19 юни, която ще събере всички европейски министри на отбраната.

   

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ