11 Ноември 2025вторник16:09 ч.

Няколко думи

Емоция и рацио

/ брой: 208

автор:Георги Георгиев

visibility 5787

Хората гласуват емоционално, а не рационално. Ако не беше така, щяхме да имаме най-компетентните управления, пълни със светци и светици. Но нямаме. Ако се гласуваше рационално, Бойко Борисов щеше да си гледа внуците в Банкя, а не да се лакоми пак да управлява държавата.

Ако се гласуваше рационално, предвид фактите, българите щяха да се ръководят от онази гръцка пословица, цитирана от Еразъм Ротердамски във "Възхвала на глупостта": "Маймуната си е винаги маймуна, дори да бъде облечена с багреница." В нашия случай - прикрита с тога.

Та, "в този ред на мисли", въпреки че го използват предизборно, решението на Конституционния съд (КС) за гражданството на Кирил Петков няма никакво отношение към това как ще се гласува на 14 ноември, независимо от правната му и историческа стойност.

Който е решил да гласува за Кирил Петков и Асен Василев, той ще го направи, дори КС да се произнесе, че тези лица са безполови и никога не са съществували ни в правния мир, ни във всемира. От гледна точка на емоционалното гласуване, най-много да се усили вотът зад граница. Ще бъде любопитно да видим дали негодуващата активност в социалните мрежи на българите в чужбина ще се пренесе в активност пред урните, поне на нивото от април. 

Малка вметка. Оня ден, след решението на КС, редица политици и общественици, кибици в интернет и представители на новата професия "активист" си честитяха низвергването на Кирилоасеновци, все едно са излезли от банята. Но някои работи не могат да се измият.

Щеше да е прекалено лесно, ако проблемът се ограничаваше само до личността на Кирил Петков. Защото хората, които удрят по лидерите на "Продължаваме промяната", го правят основно изхождайки от презумпцията, че това е партията на Румен Радев, следователно всеки удар по нея е удар по Радев. Но тя не е. Тя е нещо друго. Схваща се като надежда за промяна и поради това влезе в кампанията с летящ старт. Това също е въпрос на емоция, а не на рацио. Като със Слави Трифонов, но на друго ниво. И, да, нивото е по-високо. 

Може да повтаряте до припадък, че имаме работа с Остап Бендер от Канада, но това не демотивира тези, които са решили да го подкрепят. Защото въпросът: кое е по-добре - Остап от Канада или мутра от България, стои отворен. Нещо повече. Ако въпросът дали Остап е Остап е все още дискусионен, предвид мотивите за постъпката му, то въпросът дали мутрата е мутра е решен положително заради реалните ѝ дела. 

Улисани в изборните тактики, демократичните партии не бива да забравят, че България я очаква коалиционно управление. За доброто на всички ни е от тази коалиция да отсъства ГЕРБ. Няма логика да се повторят грешките от предните парламенти. Да се чертаят разделителни линии, преди да се обсъди и роди онова управление, които би решило основните искания на миналогодишните протести и би реализирало надеждите за промяна.

 

 

 

София пред реална криза с боклука

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 211

МТСП отпуска 2,5 млн. лв. за домашния социален патронаж

автор:Дума

visibility 1214

/ брой: 211

Безплатни прегледи за Световния ден за борба с диабета

автор:Дума

visibility 927

/ брой: 211

Все повече деца страдат от стрес

автор:Дума

visibility 1164

/ брой: 211

Зареждат банкоматите с евро в нощта на 1 януари

автор:Дума

visibility 1185

/ брой: 211

Съоръженията по електропреносната мрежа били готови за зимата

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 211

До 620 лв. на човек за ден във Велинград по Нова година

автор:Дума

visibility 1048

/ брой: 211

Обсъждат няколко имена за особен управител на рафинерията

автор:Дума

visibility 1368

/ брой: 211

Всеки американец с чек за 2000 долара

автор:Дума

visibility 941

/ брой: 211

Освободиха предсрочно Никола Саркози

автор:Дума

visibility 1151

/ брой: 211

Монтаж на реч на Тръмп доведе до оставки

автор:Дума

visibility 1048

/ брой: 211

Накратко

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 211

Ново двайсет!

автор:Аида Паникян

visibility 819

/ брой: 211

В дълбоки води

visibility 1303

/ брой: 211

Как 36 години преход ограби труда на поколения българи

visibility 1098

/ брой: 211

Интерес към екскурзии в Русия

visibility 1176

/ брой: 211

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ