22 Август 2025петък02:50 ч.

ЕП отхвърли решението за парите, с които Борисов се похвали

автор:Дума

visibility 1823

На извънредна сесия в Брюксел Европейският парламент отхвърли днес с голямо мнозинство мъчително постигнатата сделка на маратонския Европейски съвет за 7-годишната бюджетна рамка на съюза от близо 1,1 трлн. евро и за специалния фонд за борба с последиците от пандемията от 750 млрд. евро, предаде ”Сега”.

Всички големи политически групи отдясно и отляво подкрепиха резолюция, която изисква да започнат преговори между ЕП, Съвета и Еврокомисията за коригиране на числата, които лидерите на държавите от ЕС едва успяха да съгласуват на петия ден от срещата си в Брюксел.

 ЕП "не приема  политическото споразумение относно МФР (Многогодишната финансова рамка) за периода 2021—2027 г. в настоящия му вид; изразява готовност да започне незабавно конструктивни преговори със Съвета за подобряване на предложението", се казва в документа.

 Евродепутатите поискаха да се има "предвид, че дългосрочните приоритети на ЕС, определени в МФР, не трябва да бъдат пожертвани в името на възстановяването и че Парламентът следва да участва пълноценно в прилагането на инструмента за възстановяване, както в операциите по получаване, така и по отпускането на заеми".

Много от депутатите изразиха съгласие, че "предложените съкращения в програмите в областта на здравеопазването и научните изследвания са опасни в контекста на световна пандемия".

 Според тях "предложените съкращения в областта на образованието, цифровата трансформация и иновациите застрашават бъдещето на следващото поколение европейци. Освен това са недоволни от "предложените съкращения на програмите в подкрепа на прехода на зависими от въглерода региони, (които са) в противоречие с програмата на ЕС, свързана със Зеления пакт"

Не приемат и "предложените съкращения в областта на убежището, миграцията и управлението на границите, (защото) застрашават позицията на ЕС в един все по-нестабилен и несигурен свят".



Пускат конкурса за пътническите жп превози в страната

автор:Дума

visibility 563

/ брой: 155

Министър Иван Иванов инспектира магистрала "Европа"

автор:Дума

visibility 526

/ брой: 155

Три четвърти от българите усещат покачване на цените

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 155

Масов мор за пъстървите в развъдниците

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 155

Румънските студенти протестират

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 155

Цените на храните в Гърция растат

автор:Дума

visibility 506

/ брой: 155

Малък хърватски остров гони туристи

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 155

Унгария и Словакия отново получават петрол

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 155

Отчуждаване

автор:Боян Бойчев

visibility 521

/ брой: 155

Мляскане с очи

автор:Александър Симов

visibility 529

/ брой: 155

Коварният враг на Украйна - собственото й ръководство

visibility 546

/ брой: 155

За гордостта от българското знаме

visibility 501

/ брой: 155

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ