15 Май 2024сряда23:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ердоган обеща нова ера за Турция

Новоизбраният президент ще трябва да търси партньори за планираните конституционни промени, които ще му осигурят повече пълномощия

/ брой: 184

автор:Дума

visibility 20

Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган, който спечели първите в страната президентски избори с пряко гласуване, отправи послание за единство и социално помирение в речта си след обявяването на резултатите от вота. По данни на Централната избирателна комисия след преброяването на почти 100% от бюлетините, Ердоган е получил абсолютно мнозинство – 51,8 процента от гласовете. По данни на Висшата избирателна комисия, цитирани от телевизионния канал NTV, от регистрираните близо 53 млн. избиратели около 13 млн. не са използвали правото си да гласуват. Т.е. от 89% на неотдавнашните местни избори през март, избирателната активност на президентския вот на 10 август е спаднала на близо 75 на сто. Друго негативно сравнение е с избирателната активност на последните парламентарни избори през 2011 г., когато този показател е 83 процента.
"Днес приключваме една ера и влизаме в нова ера", заяви Ердоган пред хиляди свои привърженици, събрали се пред централата на управляващата "Партия на справедливостта и развитието" (ПСР) в Анкара. "Аз ще бъда президент на 77 млн. турци, а не само на онези, които гласуваха за мен", обеща Ердоган.
Новоизбраният президент прикани опозиционните партии да се откажат от досегашния си стил на общуване с управляващата партия и да започнат да търсят компромиси. "Вярвам, че опозицията след днешния ден ще преразгледа своята политика и ще се промени в съответствие с образа на нова Турция. Нека започнем нов процес на постигане на обществено съгласие, да оставим разногласията и напрежението в миналото", добави Ердоган.
Досегашният премиер, който не крие, че иска да превърне Турция в президентска република, каза също, че е готов да работи с опозицията по проект за нова конституция. Той напомни, че откакто ПСР е дошла на власт, тя е печелила на избори девет пъти. "И всеки път получавахме все по-голяма подкрепа. Аз още веднъж благодаря на нацията, че ме назначи за 12-ия президент на Турската република", заяви Ердоган.
Ден след като Ердоган бе избран за президент, Европейският съюз го призова да играе помирителна роля в Турция. "Вярваме, че ще запазите помирителната роля, която новата ви позиция включва, и ще се стараете да обхванете всички общности, мнения, чувствителни въпроси, гледни точки и начини на живот в турското общество", посочват в съвместно съобщение президентът на Европейския съюз Херман ван Ромпой и председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. Двамата подчертават, че Турция е ключов партньор за ЕС и добавят, че съюзът очаква продължаване на подкрепата на Ердоган за процеса на мирно решаване на кюрдския проблем, както и постигане на решение на кипърския.
Основната причина за победата на Ердоган беше неговата изключително енергична и агресивна предизборна кампания. Това твърди коментар във в. "Хюриет". Авторът му Мурат Йеткин пише: Ердоган не искаше да остави нищо на шанса, въпреки предвижданията за негова победа още на първия кръг. Той използва максимално медиите и беше критикуван за това, че използва позицията си на министър-председател, извършвайки незнаен брой предизборни кампании и опитвайки се да превърне в предимство дори и най-малкия опит за противопоставяне – вкл. от израелските атаки срещу Газа, до изтъкването на предимството на сунизма срещу всички други религии. Ердоган постигна това, което искаше, подчертава коментаторът. А той се стремеше към концентриране на цялата изпълнителна власт в своите ръце и сега има и шанса, и капацитета да реализира тази своя цел, след като ще се настани в президентския дворец.
"При системата Ердоган няма нищо, което може да възпре силния човек на върха, и могат да се очакват страшни несправедливости." Това пък пише колумнистът Хасан Чемал в сайта Internetportal T24, цитиран от "Дойче веле".
Ердоган може и да е спечелил 52% на изборите, но той знае отлично, че няма мнозинство за планираните конституционни промени и трябва да си търси партньори. "Резултатът от изборите в никакъв случай не дава категоричен мандат на плановете му за президентска република", посочва от своя страна социологът Мурат Гезичи пред "Дойче веле".
Политологът от истанбулския университет и критик на Ердоган Сахин Алпай смята, че новият президент няма да чака до изборите през юни 2015 г. "Той би могъл да назначи предсрочни избори", казва той в разговор с "Дойче веле". Досега Ердоган категорично отхвърляше спекулациите за предсрочни избори още през есентта. Ердоган иска възможно най-бързо да прокара конституционните промени, твърди политологът. За целта в новия парламент трябва да бъдат подсигурени минимум 330 мандата за ПСР. С такова мнозинство от три пети правителствената партия може да инициира референдум за промени в конституцията и въвеждане на президентска система. Сега партията на Ердоган разполага с 313 депутатски мандата.
 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 558

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 546

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 487

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 524

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ