Фармацевтичните компании може да се сблъскат с по-строги правила при осигуряване на доставките на лекарства в Европейския съюз, заявиха представители на ЕС днес, тъй като блокът се опитва да намали вноса на фармацевтични продукти от Китай и други чуждестранни „автокрации“.
В началото на пандемията от COVID-19 миналата година блокът от 27 държави изпитваше продължителни проблеми при получаването на широка гама от лекарства и техните съставки от Индия и Китай, докато доставките се затягаха на фона на блокиранията и ограниченията за износ, пише БГНЕС.
"Трябва да актуализираме нашето законодателство, за да се справим с недостига в области като хармонизирано отчитане, по-строго задължение за доставка и по-голяма прозрачност във веригата на доставки", каза еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидес на среща на здравните министри на ЕС в Словения.
Планираната промяна на правилата има също за цел да намали зависимостта на ЕС от лекарствени съставки, произведени в чужбина, тъй като ЕК изчислява, че две трети от световните доставки са концентрирани в Индия и Китай, съобщава „Блумбърг“.
„Кризата показа, че ние сме твърде зависими от Китай и от други трети страни, що се отнася до фармацевтичните продукти“, каза германският здравен министър Йенс Шпан пред репортери.
С кризата от COVID-19, тласкаща блока да увеличи своята фармацевтична независимост, осъзнаването на неговата нужда от стоки от всякакъв вид от други континенти бе допълнително засилено от хаоса в глобалната верига на доставки, предизвикан от съживяването на икономическата активност.
"Представете си един свят, в който ваксините са разработени само в Китай или Русия, а западните демокрации и Европейският съюз зависят от тези автокрации за ваксина. Това няма да е добър свят", каза Шпан.
Неотложността за промяна обаче трябва да се комбинира с внимателна оценка на начина на работа на индустрията, казаха представители на ЕС.
Комисията планира да направи законодателни предложения едва през декември 2022 г., в съответствие с нейния проект за работна програма, видян от "Ройтерс", който трябва да бъде публикуван през следващите дни.
Представител на ЕС заяви, че на производителите на лекарства може да се предложат стимули за иновации, при условие, че приемат по-строги задължения за доставка в целия ЕС. Производителите на лекарства вече са длъжни да осигуряват минимални доставки на лекарства, но задълженията варират в различните държави от ЕС и се считат за недостатъчно строги.
Запознат с дискусиите, каза, че според новите правила, от компаниите може да се изисква да представят кризисни планове и да предоставят ранни предупреждения, когато очакват потенциални рискове от недостиг. Във Франция те вече са изправени пред глоби, ако не го направят.