14 Юли 2025понеделник13:53 ч.

ЕС иска още от суверенитета на държавите

Проектът за общоевропейска гранична полиция е последен опит за спасяване на Шенген, коментират медии

/ брой: 287

автор:Дума

visibility 79

Европейската комисия ще предложи създаването на обща гранична охрана, която ще има право да поема контрола върху външните граници без разрешението на националните правителства, пишат вестниците "Файненшъл таймс" и "Уолстрийт джърнъл". Този ход би представлявал най-сериозното отдаване на суверенитет от създаването на единната валута, коментира "Файненшъл таймс".
Белгийски медии също отбелязват, че по този начин се налага отстъпване на част от националния суверенитет, тъй като досега въпросът с граничната охрана се разглежда изцяло като национална отговорност. Отчита се, че решение за задействане на европейските гранични екипи ще може да бъде отхвърляно в Съвета на ЕС само с квалифицирано мнозинство. Предложението изглежда има подкрепата на Германия и Франция, а срещу него се очаква да бъдат Гърция, Кипър, Малта, Испания, Полша и Унгария.
Проектът представлява последен опит за спасяване на зоната за свободно придвижване Шенген, представяйки типа охрана на общата граница, коментират медии. Системните слабости на споразумението за Шенген излязоха наяве при масивния наплив от бежанци тази година, много от които нерегистрирани, в ЕС през Гърция и Италия. Опасенията се засилиха след терористичните атаки в Париж миналия месец, когато стана ясно, че някои от нападателите са дошли в Европа от Сирия през Гърция.
Великобритания и Ирландия имат възможност за неучастие (opt-оut) от миграционната политика на ЕС и не са задължени да бъдат част от схемата.
Според предложенията въпросната агенция ще има много повече правомощия от сегашната ФРОНТЕКС, която само координира защитата на границите между националните служби, но ще действа само в държавите от Шенген. Тя ще се състои от около 2000 души - граничари и брегова охрана, които ще бъдат разполагани по решение на ЕК по външните граници, дори ако държавните власти не са съгласни.
Плановете за създаването й ще бъдат обявени на 15 декември - два дни преди провеждането на Европейския съвет. За да влезе в сила, предложението трябва да бъде одобрено от държавите лидери и от Европейския парламент.
Ако то бъде одобрено, наследникът на ФРОНТЕКС ще има право да наема собствени граничари, да купува екипировка и да действа в държави, които не са в ЕС, но са част от пътя на търсещите убежище, опитващи да достигнат Западна и Северна Европа - като Сърбия и Македония. Новата агенция ще има право и да депортира нелегални мигранти, да наблюдава действията на националните власти за защита на границите и да се намесва по преценка на ЕК.
Един от най-спорните елементи на регулациите ще предостави на комисията правомощието да разрешава разполагането на сили по границата по препоръка на управителния съвет на новосформираната Европейска гранична и брегова охрана. Това ще важи и за страни извън ЕС, но част от Шенген, като Норвегия. Макар че ще има консултации със страните членки, те няма да имат едностранно право на вето върху разполагането на силите.
Европейските лидери обсъждат идеята за обща гранична охрана вече повече от 15 години, но досега не са успявали да преодолеят възраженията срещу отдаването на националните правомощия за охрана на границите.
Предложението е по инициатива на Германия и Франция в отговор на мигрантската криза и атаките в Париж, отбелязва в. "Уолстрийт джърнъл". То е било направено в писмо от вътрешните министри на двете държави, пратено до Еврокомисията на 3 декември.
Случващото се напомня последствията от финансовата криза - тогава правителствата отстъпиха част от суверенитета си и създадоха паневропейски институции, които да наблюдават, санкционират и спасяват банките, коментира "Уолстрийт джърнъл".
Официални представители твърдят, че предложенията са законосъобразни по силата на договора за ЕС, който позволява "постепенното въвеждане на интегрирана система за управление на външните граници" - форма на изразяване, която според някои дипломати изключва пълна централизация на граничните сили.

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 67

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 67

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 73

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ