18 Август 2025понеделник15:57 ч.

ЕС, сляп ли си?

автор:Дума

visibility 236

EURACTIV, Георги Готев

В четвъртък (27 август) стават 50 дни, откакто българите излязоха на протести, искайки оставката на премиера Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев. Досега ЕС мълчи за протестите в най-бедната държава членка.

Всяка вечер хора, предимно младежи, се събират, за да протестират в редица големи български градове. Някои са се върнали от чужбина, тъй като коронавирусът прибра част от българската диаспора у дома. Мнозина от тези млади хора никога досега не са гласували.

Те казват, че се срамуват от това, че Борисов е премиер, особено след публикуването на серия от снимки, гласови записи и видеоклипове, които доказват това, което повечето хора подозират – Борисов управлява страната като мафиотски бос с помощта на главния прокурор, който много прилича на него, но е по-млад и по-арогантен.

Не случайно България все още е най-бедната страна в ЕС. Тя има много потенциал, но досега той бива ограбван от мафията и отива в частни чекмеджета.

По време на продължаващите 50 дни протести хората, излязли на улицата, постигнаха едно своеобразно чудо: страхът в България започна да изчезва. Включете което и да е радио или телевизия и ще чуете коментари от хора, излезли на протест или от анализатори. Много от тях казват, че Борисов е мафиот и времето му е свършило. И то силно и ясно.

Борисов беше на косъм да подаде оставка, но си намери извинение да не се оттегли, след като коалиционните му партньори, Обединените патриоти, не дадоха съгласието си. Крайнодясната формация знае, че при нови избори няма шанс да влезе в парламента.

За да си спечели време, вместо да подаде оставка, Борисов обяви, че ще започне процес на промяна на конституцията. Интересен факт е, че управляващият вече 26 години президент на Беларус, Александър Лукашенко, изезе със същата хитрост.

ЕС се оказа в неудобно положение тъй като подкрепя народа на Беларус срещу Лукашенко, но същевременно държи очите си широко затворени пред протестите срещу мафията в България, въплътена от Борисов и Гешев.

В неделя българи протестираха между сградите на Европейската комисия и Европейския съвет в Брюксел.

Минувачи се спираха и питаха: “Вие от Беларус ли сте?”

“Не, ние сме от България. За разлика от Беларус ние сме член на ЕС, но имаме същия проблем – искаме честни избори”, обясняваха протестиращите.

Ролята на ЕС на международната сцена би била безсмислена, ако блокът не намери смелостта да реши вътрешните си проблеми достойно.

Няма нужда от промяна на договорите на ЕС: всичко, което е необходимо, е председателят на Европейската народна партия, Доналд Туск, да спре да подкперя ГЕРБ. Тази формация е под шапката на ЕНП, но всъщност е популистка сила, която флиртува с крайнодесните. В същото време в България има други сили, които наистина се придържат към идеологията на ЕНП.

Подкрепата за ГЕРБ на следващите избори ще се свие, а Демократична България, също част ЕНП, вероятно ще получи голям електорален тласък. От политическите семейства в ЕС се очаква да помагат за разрешаването на вътрешните проблеми в някои техни членове, въпреки че напоследък това не се случва.

Сигналът обаче е ясен: ако Туск не намери смелостта да действа, то историята ще го осъди.

Задържаха мъж, причинил пожара край Българово

автор:Дума

visibility 359

/ брой: 152

Имунизациите вече са в електронна система

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 152

Над половин милион българи нито учат, нито работят

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 152

Продават евромонети на граждани от 1 декември

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 152

Тол камерите ще засичат и липсата на предпазни колани

автор:Дума

visibility 368

/ брой: 152

Бум на фалшиви столевки

автор:Дума

visibility 330

/ брой: 152

НСИ отчете 5,3% годишна инфлация

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 152

Евродесант в Белия дом след срещата в Аляска

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 152

Протестите в Сърбия ескалират

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 152

Боливия гласува за президент и парламент

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 152

Три щата изпращат военни във Вашингтон

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 152

Изненадите от Аляска

автор:Юри Михалков

visibility 361

/ брой: 152

Невинните са грешни, грешниците - невинни

visibility 352

/ брой: 152

Иде ли краят на консервната промишленост в България

visibility 360

/ брой: 152

Горчива корупция

автор:Гарабед Минасян

visibility 352

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ