17 Юли 2025четвъртък02:51 ч.

Европа е в плен на небивала суша

Влага липсва в почти половината от територията на континента

/ брой: 165

автор:Дума

visibility 1522

Европа е изправена пред най-голямата суша за последните поне 500 години, твърди в най-новия си доклад Европейската обсерватория за сушите, предадоха агенциите. За август се констатира дефицит на влага в почвата в 47% от териториите на континента. Бедствието засяга пряко растителността в 17 на сто от териториите. Засушаването води до намаление на производството на електроенергия и на речното корабоплаване. Очакваният спад в добива на царевица и слънчоглед за 2022 г. е съответно 16 и 12 на сто. Очаква се сухите условия да се задържат в целия европейско-средиземноморски регион до ноември.

Испанското правителство обяви за "катастрофална зона" териториите, засегнати от големите пожари това лято. Премиерът Педро Санчес призова опозицията да подкрепи предложените от него законодателни промени. Пожарите от юни насам са над 120. Те доведоха до евакуацията на 27 500 жители от домовете им, изпепелени бяха над 290 000 хектара горски площи. Правителството обяви засегнатите територии за "катастрофална зона" подобно на атлантическия остров Ла Палма след изригването на вулкана Кумбре Виеха. Мярката се отнася за 15 автономни общности. Промените на кабинета предвиждат помощта на пострадалите да се отпуска, преди да е завършила оценката на щетите, за да се даде възможност на фермерите да започнат бързо отново да обработват своите земи.

Във Франция доброволци извадиха около 11 тона мъртва риба от езеро в централната част на страната, което пресъхна поради силната суша това лято, информира в. "Паризиен". Експерти твърдят, че вероятно поради по-ниското ниво на водата в близката река Лоара в езерото вече не е постъпвала прясна вода и това е довело до повишаване на температурата и развитието на много водорасли. В езерото почти не е имало кислород и рибата се е задушила. Доброволците успяха да спасят малък брой риби, които бяха пуснати в река Лоара, съобщава ДПА.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ