Медии
Езикът и творческият почерк на журналистите
/ брой: 93
Едно ново заглавие в книжния свят предизвика оправдан интерес сред културната общественост - трудът на д-р Елена Колева "Езикът на журналистите и публичният медиен език". Подобни изследвания се появяват рядко и отговарят на назрялата потребност да се вгледаме в новите моменти от развитието на езика и да оценяваме влиянието на редица фактори в неговото състояние и перспективи.
В книгата са засегнати основни въпроси от теорията на езика и публичното слово. Проблематиката излиза от тесните рамки на лексиката и изтъква незаменимата роля на езика за изразяване на общественото мнение като основен белег за демократизация на политическия живот в страната. Изследването се отличава с логична теоретическа конструкция. Направен е и преглед на основни понятия и възгледи за езикознанието. Разгледани са цялостно и задълбочено динамиката на езика в журналистическата деятелност. Вниманието е насочено и към влиянието на политическия език върху публичното слово на журналистите в новите исторически условия. Естествено, е оценено и влиянието на социологията, философията и семиотиката, защото журналистиката е събирателен образ на всички главни процеси и тенденции в развитието на държавата.
Характеристиката на общественото мнение е намерила оправдано място в медиите и публичното слово. Изтъкната е ролята му като важен коректив на управлението на страната и възможностите на обществото за устойчиво развитие и установяване на социална справедливост и свободи. Интересът към реакциите на общественото мнение по въпросите на управлението, икономиката, жизнения стандарт и още много други е винаги на прицел от печата и електронните медии.
Всички тези процеси влияят на езика на журналистите и проличават ясно в публичния медиен език. В него нахлуват и самоделни и нови изрази като "вятър на промяната", "двуполюсен модел", "сива икономика" и безброй още изрази, заели трайно място в лексиката на съвременната българска журналистика.
Анкетата с изтъкнати творци от медиите, включена в книгата, показва голямата грижа за ценностите на българския език за културата на цялото общество и за постигане на качествена журналистика. Особено важен е изводът за основните функции на журналистиката като информационна и образователна система на нацията. Книгата на д-р Елена Колева, публикувана от софийското издателство за научна и художествена литература "Лице", е с изискано полиграфическо изпълнение, с приложения на диаграми и анализи на анкети с журналисти по разработените теми.