01 Май 2026петък16:09 ч.

АгроДУМА

Фермерите длъжни да колят животните си по заповед на БАБХ

/ брой: 240

автор:Дума

visibility 2671

Стопаните по селата ще бъдат задължени да колят животните си превантивно, ако има съмнения за възникване и разпространение на болест. Това е записано в мотивите към проекта за поправки в Закона за ветеринарномедицинската дейност, публикувани за обществено обсъждане. 

Превантивното клане на животни ще се разпорежда със заповед на директора на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) като предпазна мярка при опасност от възникване на заразна болест, за която има риск от бързо и масово разпространение и причиняване на значителни икономически загуби.

Мерките се налагат заради актуалната епизоотична обстановка по отношение на болестите африканска чума по свинете, чума по дребните преживни животни и случаите с инфлуенца по птиците, посочват вносителите. Това означава, че ако поправките минат, фермерите ще трябва по заповед на БАБХ да колят прасета, овце, кози, кокошки, патки и гъски, които гледат в дворовете си. Мярката ще важи за гледани на двора прасета, овце, кози и птици

През лятото подобна мярка бе предвидена след среща с представителите на свиневъдния бранш - да се колят домашни прасета в радиус от 10 до над 30 км около от индустриалните свинеферми с цел ограничаване разпространението на африканската чума по свинете. Идеята бе като компенсация големите свинарници да предоставят свинско месо на стопаните, които са заклали животните си. 

Предложените сега поправки в Закона за ветеринарномедицинската дейност предвиждат хората на село да получават обезщетения, ако бъдат принудени да колят животните си, но само ако те са отглеждани легално и са идентифицирани. Размерът на компенсациите ще се определя по пазарни цени за месеца, който предхожда клането на животните.

Инфлацията в България стигна двегодишен връх

автор:Дума

visibility 2693

/ брой: 79

Онлайн магазините масово мамят с намаления

автор:Дума

visibility 3007

/ брой: 79

Световната банка очаква 24% скок в цените на енергията през 2026 г.

автор:Дума

visibility 2776

/ брой: 79

ПЪРВИ МАЙ И ПАЛЕСТИНА

автор:Дума

visibility 670

/ брой: 80

Обща стачка блокира Гърция навръх 1 май

автор:Дума

visibility 3340

/ брой: 79

"Стига!" е нашата граница

автор:Дума

visibility 730

/ брой: 80

140 години от първия 1 май

автор:Велислава Дърева

visibility 856

/ брой: 80

dВЕРСИЯ - да се намесиш в проблема

автор:Дума

visibility 711

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ