14 Юли 2025понеделник19:57 ч.

Журналисти:

Финансовата зависимост погубва медиите

/ брой: 82

автор:Павлета Давидова

visibility 2612

Невъзможността на медиите да се самоиздържат чрез тиражи и собствени приходи ги прави слаби, а това води до тяхната гибел като защитник на обществените интереси. Около тази теза се обединиха вчера участниците в дискусия на тема "Монополизмът в медиите - заплаха за свободата на словото и демокрацията". Събитието бе организирано съвместно от СБЖ и фондация "Фридрих Еберт".
Читателите на вестници се информират и чрез интернет, купуват по-рядко хартиените издания, заяви журналистът Светослав Терзиев. По думите му вестниците все по-трудно могат да се издържат и минават в електронен вариант. Там пък рекламата може да бъде избягвана от потребителите, което водело и до нисък интерес от рекламодатели. По този начин паричният поток намалявал и изданията ставали лесна жертва за хора, имащи възможността и желанието да ги притежават и контролират.
Терзиев отбеляза, че в страната ни няма "клауза на съвестта". Така ако един журналист напусне изданието си заради рязка смяна на политическата линия, която трябва да се спазва в медията му, работодателят не е длъжен да го обезщети финансово. В Европа тази практика вече я има, каза той. Българските журналисти са изправени пред избора да се присъединят към многото си безработни колеги, или пък да преглътнат принципите си, коментира Терзиев.
Свобода на словото у нас все още има, смята и журналистката Ива Николова. Всеки може да говори каквото иска, но медиите изгубиха доверието на хората, допълни тя. Новите собственици определят начина, по който трябва да се отразяват събитията, а често това става в едно "тичане след победителя". Медиите забравиха, че трябва да служат на обществения интерес, а редакторите решиха, че трябва да определят и формират общественото мнение.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ