12 Юни 2024сряда10:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Финасовите убежища

Финансовият рай - спомен за почитателите на историята и географията

/ брой: 135

visibility 595

От 17 януари 2011-а вече няма нито една страна в черния списък на финансовите убежища в света - местата, които игнорираха самото съществуване на международни стандарти за данъчно облагане. За щастие на данъкоплатците, които обичат да съчетават данъци и екзотика, все още има сив списък, пише profit.bg. За да открие тези кътчета на света, ОИСР разполага редица двустранни договори за обмен на данъчна информация. Страните, които са подписали по-малко от 12 такива споразумения, се смята, че не сътрудничат. Ето десетте страни, където прекрасната традиция на банковата тайна имаше дълбоки корени.
1. Вануату
Вулканичният архипелаг в Тихия океан е един вид хипи общност: няма данък общ доход, нито корпоративни данъци и нито валутен контрол. Тази малка страна предлага гостоприемството си на финансисти със сериозен капитал и не толкова висок морал. Идеална туристическа дестинация за убедени анархисти.
2. Монсерат
Понякога сърце не ви дава да осъдите страна, която допуска финансово бягство. Всеки път, когато този малък остров на Антилите се е опитал да се развие, усилията му са унищожени от някое изригване на вулкан. Отглеждането на зеленчуци и постояването на къща в това кътче е доста авантюристично начинание, след като островът може да загуби три четвърти от населението си по всяко време... И ние им искаме банкова информация? Какъв безмилостен свят!
3. Панама
За да съблазни мултинационалните компании (Hyundai, Caterpillar и Total) и да ги убеди да настанят централата си за дейността в Латинска Америка в Панама сити, страната въведе радикални данъчни облекчения: чужденците не подлежат на никакво данъчно облагане, цари пълна непрозрачност за идентичността на акционерите и не се дължат никакви данъци върху печалбите. Сега разбираме по-добре защо Майкъл Скофийлд избра тази дестинация за бягство от затвора в едноименния филм.
4. Науру
През 70-те години на миналия век островът в Океания има втория най-висок БВП на глава от населението в света след Саудитска Арабия. Но фосфатът, източник на богатство на страната, бързо се изчерпва. Затова трябва да се заложи на нов бизнес, а укриването на данъци има перспектива за развитие. Името на Науру попада в черния списък на офшорките на Групата за финансови действия през 2000 г. След като е перната през пръстите от международната общност, страната отново променя специалността си и успешно инвестира в център за задържане на нелегални имигранти, отправили се към Австралия. След като и центърът е затворен, Науру няма повече идеи и безработицата поставя световен рекорд от 90%.
5. Ниуе
От 1993 г. островът, открит от Джеймс Кук, установява мила и разбираща данъчна политика. Натискът върху него се засили, тъй като някои южноамерикански картели забелязаха този малък рай и той попадна в черния списък, но въпреки това Ниуе остава една дискретна дестинация за вашите пари.
6. Либерия
Укриване на данъци е най-вече специалност на страни в Тихоокеанския регион, но и Африка има своя шампион. Либерия никога не успя да се наложи в тази дисциплина на международно ниво, тъй като бизнесът винаги е смятал, че да крие пари в политически нестабилна страна, не е точно бащинска загриженост. Страната се стреми да покаже добра воля и малко по малко подписва необходимите споразумения за интегриране към уважаемия "бял списък" на ОИСР.
7. Коста Рика
Централноамериканската страна разчита основно на туризъм. Но вместо да приема дългокоси планинари, Коста Рика се опита да привлече богати пенсионери от САЩ, облагодетелствани от ключовите мерки - липса на данък върху доходи до 5000 щатски долара месечно и гарантирана дискретност за дружества, регистрирани там. Днес Коста Рика преразглежда стратегията си в полза на екотуризъм и шоколад, а пенсионерите трябва да търсят друго място за сметките си.
8. Гватемала
Икономика на Гватемала от доста време е на пост и молитва: 70% инфлация през 1985 г., драматична криза с хранителните продукти през 2009 г., 75% от населението под прага на бедността, неконтролируема престъпност и тази дупка, изникнала насред столицата след силно земетресение през 2010 г. Но страната вече не е в черния списък на данъчните убежища. Юпи! Всичко ще се оправи!
9. Уругвай
Уругвай положи много усилия да бъде извадена от черния списък. Страната е известна като "американската Швейцария" по много причини - от една страна, заради стабилността на икономиката и силата на банките, но също и заради елегантната дискретност на своя банков сектор. Скоро обаче това няма да е така.
10. Славното минало:
Монако, Андора, Швейцария, Бахамите.
Трите европейски страни се върнаха в правия път през 2009 г., а Бахамските острови през 2010 г. С това нашите крепости за финансово бягство се изчерпаха. Оказва се, че финансовият рай, такъв какъвто го познаваме, остава само спомен за феновете на историята и географията.

Пети блок на "Козлодуй" започна работа с новото гориво

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 108

Брюксел може да разследва сделката с Йетел

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 108

1500 евро е глобата в Гърция за пушене в кола с дете

автор:Дума

visibility 710

/ брой: 108

Земеделската земя - 54,5% от общата площ на страната

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 108

Пожар в двореца Версай

автор:Дума

visibility 772

Макрон разпусна френския парламент

автор:Дума

visibility 609

/ брой: 108

Португалските социалисти с победа на евровота

автор:Дума

visibility 656

/ брой: 108

По-грамотни?

автор:Деси Велева

visibility 664

/ брой: 108

Звучен шамар

автор:Таня Глухчева

visibility 715

/ брой: 108

Вече наблюдаваме криза на представителността

visibility 618

/ брой: 108

Какъв кредит отпускат за жилище от 150 до 200 000 евро

автор:Дума

visibility 663

/ брой: 108

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ