Производители на електротехника и електроника искат спешна среща с премиера Росен Желязков и екоминистър Манол Генов, защото три от четирите действащи организации за оползотворяване на излезлите от употреба електроуреди са увеличили драстично - от 8 до 10 пъти, таксите, плащани от компаниите, за събиране на старата техника. Това е станало без аргументи от страна на организациите, които са алтернатива да не плащат производителите и вносителите по-високите продуктови такси на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС).
Затова от APPLiA България (Асоциацията на производителите на домакински електроуреди) и Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ) предлагат правителството да намали продуктовите такси на ПУДООС с 10 до`12 пъти за период от две години, докато се намери приемливо решение на кризисната ситуация.
Четирите лицензирани от ековедомството организации събират старите перални, хладилници, миксери, компютри, таблети и др. и отчитат изпълнение на ангажиментите на всеки от членовете си чрез своята дейност.
Според засегнатите страни скок на таксите от 700 до 900 процента е икономически необоснован и неприемлив.
"Това рязко увеличение засяга всички производители и вносители на електроуреди - от хладилници, климатици и перални, до лаптопи, осветителни тела и фотоволтаици. Размерът на дължимите такси е свързан с теглото на продуктите - т.е. за всеки килограм електрическо и електронно оборудване производителите плащат на лицензирани организации, които отговарят за събирането и преработката на отпадъците. Например за пералня с тегло около 60 кг увеличението може да доведе до допълнителен разход от десетки левове само за покриване на тази такса", се посочва в съобщението.
"Увеличението ще доведе до драстично поскъпване на електрическото и електронното оборудване за крайните потребители, особено за домакинствата с ниски доходи, тъй като таксата се начислява на килограм", се казва в официалното писмо, изпратено до премиера Росен Желязков и до министъра на околната среда и водите Манол Генов.
Според организациите новите размери на таксите за оползотворяване ще задълбочат инфлационния натиск и ще навредят на конкурентоспособността на българските компании.