23 Юли 2025сряда22:50 ч.

СНИМКА "СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ", Фолкер Шльондорф

Фолкер Шльондорф пристига на "София филм фест"

С най-новата творба на прочутия режисьор - "Повелителят на горите", на 16 март се открива 27-ото издание на кинофорума

/ брой: 49

автор:Дума

visibility 697

Световноизвестният 83-годишен режисьор, сценарист и продуцент Фолкер Шльондорф пристига на 27-ия "София филм фест". Той е носител на Наградата на София на Столичната община за своя принос към изкуството на киното, през годините е представял свои филмови творби пред публиката в България. В залата на Гьоте-институт ще бъдат прожектирани няколко филма от богатото му творчество в партньорство с германската културна институция. 

"Прожекциите ще са с вход свободен. Те започват на 13 март в 19 ч. с пълнометражния дебют на легендарния режисьор - "Младият Тьорлес", който печели наградата на ФИПРЕССИ в Кан в далечната 1966 г. и е задължителен за всички, които имат специално отношение към историята на киното", съобщава Светлана Дамянова от пресофиса на фестивала.

Във втория пълнометражен филм на Шльондорф "Случайно и преднамерено убийство" звучи музиката, композирана за тази история от Брайън Джоунс, един от основателите на "Ролинг стоунс". Филмът има номинация за "Златна палма" от Кан 1967, а прожекцията му в Гьоте-институт е на 14 март от 19 ч.

Третият филм, включен в ретроспективата на Шльондорф в Гьоте-институт, е "Тишина след изстрела", който ще бъде представен на 15 март от 19 ч. Филмът е отличен с наградата "Синият ангел" за най-добър европейски филм в конкурса на Берлинале 2000 и получава "Сребърна мечка" за най-добра актриса.

На 17 март от 20 ч. в Дома на киното програмата на софийския фестивал предлага истинско изкушение за киноманите - режисьорската версия на звездния филм на Фолкер Шльондорф "Тенекиеният барабан", удостоен със "Златна палма" в Кан през 1979 г. и "Оскар" за най-добър чуждоезичен филм, представен лично от неговия автор. Заснет по едноименната книга на Гюнтер Грас, филмовият разказ проследява възхода и рухването на Третия Райх, видени през очите на малкия Оскар.

Най-новият филм на Фолкер Шльондорф - "Повелителят на горите", портрет на забележителния австралийски агроном Тони Ринаудо, удостоен през 2018 г. с алтернативна Нобелова награда - приза Right Livelihood, открива 27-ия "София филм фест" на 16 март от 19 ч. в зала 1 на НДК. Самият Шльондорф ще бъде специален гост на гала вечерта и ще засади първото дърво в "Гората на "София филм фест". За всеки билет, закупен за откриването на фестивала, Гората.бг ще засади 5 дървета.

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 553

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 550

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 532

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ