20 Май 2024понеделник22:38 ч.

Килиан Мбапе (вдясно) вкара четири гола, а Карим Бензема добави още два за разгромната победа над Казахстан с 8:0, класирала Франция предсрочно за Мондиал 2022

Франция и Белгия на Мондиал 2022

Голово шоу на Мбапе и Бензема в Париж, издънка на Босна в Сараево

/ брой: 219

visibility 155

Световният шампион Франция разнищи Казахстан с 8:0 в мач от Група D на квалификациите в зона Европа и кръг преди края се класира за Мондиал 2022 в Катар, където ще защитава титлата си от Русия 2018.

Двубоят на "Парк де Пренс" в Париж премина изцяло под диктовката на "петлите". С 4 гола се отличи Килиан Мбапе (6, 12, 32 и 87), който оползотвори асистенции на Тео Ернандес и Кингсли Коман. След почивката блесна и Карим Бензема (55 и 59), който отбеляза два гола в рамките на 4 минути след нова асистенция на Ернандес и подаване на Мбапе. Головото шоу на "петлите" продължиха Адриен Рабио (74) и Антоан Гризман (84) от дузпа.

С успеха си тимът на Дидие Дешан събра 15 т. и е недостижим на върха в групата кръг преди края. В същата група воденият от Ивайло Петев отбор на Босна и Херцеговина се издъни в Сараево срещу Финландия с 1:3. Мачът бе от особена важност, защото тимът на българина се нуждаеше от 4 т. от двубоите с финландците и с Украйна, но вече е без шансове за Световното в Катар. Това доведе до още по-големи критики срещу тима и специалиста, към когото доверието и без това е разклатено заради слаби резултати. Противно на медиите обаче, феновете настояват Петев да остане на поста. Предстои оценка на футболните шефове за квалификационната кампания, за да решат дали той ще запази поста си на национален селекционер.

Отборът на Белгия също узакони предсрочно участието си в Катар 2022 след категорична победа с 3:1 срещу Естония в предпоследния кръг на квалификациите в Група Е. "Червените дяволи" откриха чрез Кристиан Бентеке (11) и до почивката изпуснаха още куп добри положения. След нея Яник Ферейра Караско (52) удвои след асистенция на Бентеке. Естонците изненадващо живнаха и върнаха един гол чрез Ерик Сорга (70), но скоро Торган Азар (74) оформи победата на домакините.

В същата група Уелс съкруши Естония с 5:1 и се нуждае от равен в домакинския мач с Белгия утре, за да се класира за баражите за сметка на Чехия, която изостава с 3 т., но посреща аутсайдера Естония.

От зона Европа два кръга предсрочно визи за Катар 2022 си осигуриха отборите на Англия, Дания и Германия.