23 Юли 2025сряда21:15 ч.

Франция обидена от американския шпионаж

С остра реакция Париж заклейми подслушването между съюзници

/ брой: 143

автор:Дума

visibility 59

Франция реагира остро на разкритията за подслушването на трима президенти на страната, като заяви, че подобни действия са недопустими.
Късно вечерта във вторник сайтът "Уикилийкс", който разпространява информация за дейността на Вашингтон и американските тайни служби, публикува данни, според които американската Агенция за национална сигурност (АНС) е подслушвала телефонните разговори и е следяла имейлите на трима френски президенти - Жак Ширак, Никола Саркози и настоящия Франсоа Оланд, както и на техните най-близки помощници. Подробности за това се съдържат в пет секретни доклада на агенцията, предоставени от сайта на две френски издания - в. "Либерасион" и сайта "Медиапарт". Показаните документи са с гриф "Строго секретно" и били предназначени за американската "разузнавателна общност", разкрива в. "Либерасион". В тях са включени резюмета на разговори между правителствени служители за световната финансова криза, гръцката дългова криза и отношенията между правителството на Оланд и германското правителство на Ангела Меркел, съобщава Ройтерс.
"Това е недопустимо между съюзници", заяви говорителят на френското правителство Стефан льо Фол, цитиран от АФП, малко преди провеждането на извънреден Съвет по сигурността в Париж с участието на президента Франсоа Оланд, министри от кабинета и високопоставени началници от въоръжените сили и разузнаването. След края на заседанието от Елисейския дворец заявиха, че Париж няма да търпи посегателство срещу своята сигурност от страна на чуждестранни специални агенции.
"В края на 2013 г. американските власти бяха поели ангажимент да не подслушват свои съюзници и трябва да им се напомни да ги спазват стриктно. Тези действия са неприемливи", подчерта Елисейският дворец.
САЩ бяха разкритикувани от редица френски политици - от управляващите социалисти, основната опозиционна сила, консерваторите и от крайнодесния Национален фронт.
"Предвид много близките връзки, които ние имаме със Съединените щати, предвид факта, че ние сме много верни съюзници, аз чувствам, че доверието между нас е разбито", заяви бившият началник на кабинета на предишния президент Никола Саркози, Клод Геан, цитиран от Ройтерс. САЩ "не са нито съюзник, нито приятел на Франция", заяви лаконично водачката на Националния фронт Марин льо Пен.
Белият дом отначало отказа да коментира информацията, но после увери, че САЩ не подслушват разговорите на Оланд. "Не насочваме и няма да насочваме вниманието си към съобщителните линии на президента Оланд", заяви за АФП Нед Прайс, говорител на Съвета за национална сигурност, без да съобщи други подробности за евентуални операции в миналото, добавя агенцията.
Малко по-късно говорителят на правителството Стефан льо Фол съобщи пред репортери, че координаторът на френското разузнаване ще замине за САЩ. Вчера посланичката на САЩ в Париж Джейн Хартли бе извикана за разяснения от френския министър на външните работи Лоран Фабиюс. А президентът Оланд съобщи, че ще проведе телефонен разговор с американския лидер Барак Обама.

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 553

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 550

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 532

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ