11 Юли 2025петък09:37 ч.

Франция ще възпира Русия с атомно оръжие

Президентът Макрон предупреди, че Париж може да отговори на Кремъл, като предложи френски "ядрен чадър“ и разполагане на свои атомни оръжия в Източна Европа

/ брой: 50

visibility 11894

Беноа ГРЕМАР*
The Conversation

През февруари 2020 г. френският президент Еманюел Макрон каза, че е време да се обмисли европейското измерение на френското ядрено възпиране. Той предложи стратегически диалог, както и съвместни ядрени учения между европейските партньори. Пет години по-късно Фридрих Мерц - вероятният следващ канцлер на Германия, отговори на този призив. Той поиска разширяване на френския "ядрен чадър" към Германия, докато САЩ, водени от президента Тръмп, вече не изглеждат надежден партньор за защитата на Европа.
Но има ли Франция капацитета да защити Европа? Дали разполагането на френски "ядрен чадър" в Източна Европа ще направи Европа стратегически автономна, давайки й средства сама да се защитава?
Франция разработи ядрения си арсенал в отговор на заплахата от съветска инвазия и за да избегне всякаква зависимост от САЩ. Остава обаче фактът, че без подкрепата на САЩ балансът на силите до голяма степен е неблагоприятен за Франция. Париж има 290 ядрени бойни глави в сравнение с най-малко 1600 разгърнати и близо 2800 натрупани бойни глави от руска страна.
Експлозивната мощ на термоядрените бойни глави, съчетана с обсега на френската стратегическа балистична ракета „Море-Земя“ M51, ще направи възможно унищожаването на основните руски градове, включително Москва. Но руснаците имат нужда „само от 200 секунди, за да атомизират Париж“, твърди руската телевизия за ракетата „Сатана 2“.
Догмата за това какво е достатъчен арсенал е под въпрос. Ако 290 бойни глави представляват стойността, която Франция придава на защитата на своето съществуване, тази цена пренебрегва мащаба на европейския континент. И логиката го потвърждава: ядрени сили с големина на континент - САЩ, Русия, Китай, разполагат с арсенал от около 1000 термоядрени бойни глави.
Увеличаването на мощността ще отнеме време и ще изисква бюджетни усилия за построяването на нови ракети и самолети носители. Тук разходите могат да надхвърлят 10 милиарда евро годишно, без да включват косвените разходи, свързани с поддръжката и логистиката. Досега Германия предпочиташе Франция да поеме тази роля, която допълваше разширеното възпиране на САЩ. Но опасността Вашингтон да изостави Украйна, увеличава руската заплаха. Както посочи Макрон, Франция може да отговори, като предложи разполагане на свои ядрени сили в Източна Европа с идеята евентуално да замени САЩ.
Чрез разполагане на бойни самолети, способни да носят атомно оръжие, френският "ядрен чадър" би оформил европейската стратегическа автономия. Това ще е знак за европейска политическа солидарност, който би затруднил ядрените сметки на Москва.
Видимото присъствие на тези самолети в Източна Европа може да попречи на Русия да атакува страни в региона с конвенционални средства, тъй като подобна атака може да провокира френски ядрен отговор от името на Европа.

* Бивш офицер на френска атомна подводница. Работи в Института за стратегически и отбранителни изследвания в Лион. Експерт по ядрена отбрана и автор на книгата „За френското ядрено оръжие - Есе за конституционализирането на ударната сила“ (2021)

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 436

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 411

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ