Французите се вдигнаха срещу Льо Пен
Икономиите родиха политически чудовища, заяви лидерът на "Сириза" Ципрас, който се разграничи от френските и британските националисти
/ брой: 122
"Франция, събуди се", "Не на F-омразата" - с тези лозунги хиляди младежи протестираха във Франция срещу Националния фронт след историческата победа на крайнодясната партия на Марин Льо Пен на европейските избори. Няколко хиляди протестиращи се събраха на площада на Бастилията. Според тях Националният фронт със своята ксенофобия застрашава традиционни френски ценности като толерантността и социалната справедливост.
Най-голямото шествие в Париж събра от 4200 (според полицията) до 8000 (според организаторите) гимназисти, които издигнаха традиционните лозунги на протестите срещу крайната десница като "Младежта е отегчена от Националния фронт", "Ф като фашист, Н като нацист" или "Първо, второ, трето поколение - всички ние сме деца на имигранти".
Стотици младежи протестираха и в Лион, Тулуза, Страсбург, Марсилия и в други градове по призив на профсъюзите на учениците и гимназистите, както и на движения на социалистическата, комунистическата и екологичната младеж.
"Младите излизат по улиците, за да покажат презрение към тази партия. Крайнодесните не защитават хората, те ги разделят и няма да дадат бъдеще на младите", твърдят младежите. "Нетърпимо е толкова открито расистка партия да стане първа на изборите, това прави банално расисткото мислене във Франция", убедени са те.
Протестът обаче беше значително по-малък от чудовищните демонстрации след 21 април 2002 г., когато Жан-Мари Льо Пен, бащата на Марин и основател на партията, изненадващо се класира за втория тур на президентските избори срещу кандидата на десницата и тогавашен президент Жак Ширак, който беше преизбран с лекота. Тогава 1,3 милиона души излязоха по улиците на Франция, от които близо 500 000 в столицата.
Националният фронт постигна исторически резултат в неделя на европейските избори, като спечели с близо 25 процента. Близо 30% от хората под 35-годишна възраст излязоха да гласуват за крайнодясната партия.
Междувременно лидерът на основната опозиционна партия в Гърция "Сириза" Алексис Ципрас се дистанцира от останалите протестни партии, които отбелязаха голям пробив на европейските избори, съобщи в. "Катимерини". Партията на Ципрас обърка международните пазари, когато се очерта като политическа сила, която може да се противопостави на формацията на премиера Андонис Самарас.
Ципрас определи "Сириза" като "оазис в пустинята" и нарече Британската партия за независимост ЮКИП и френския крайнодесен "Национален фронт" "чудовища", родени от политиките на икономии.
"Ние сме проевропейска сила, която иска да промени Европа, а не да я унищожи", посочи 39-годишният Ципрас в първото си интервю след европейските избори.