16 Юли 2025сряда04:15 ч.

Френски власти с малки отстъпки в пенсионната реформа

автор:Дума

visibility 703

След седем дни на национална стачка във Франция, премиерът Едуар Филип обяви известни отстъпки в плановете за пенсионна реформа, срещу които избухната масовите протести. Вчера имаше извънредно заседание между президента Емануел Макрон, премиера и ресорните министри. Днес Филип даде подробности за плана. Правителството ще продължи с реформите, но с известни отстъпки, каза той, цитиран от Франс прес.
Промените, изготвени от правителството, ще се прилагат поетапно и няма да засегнат работниците, родени преди 1975 година. Филип се надява стачката, която блокира почти целия транспорт в страната, да спре.
Планираната реформа на пенсионната система на Франция бе едно от ключовите обещания на Емануел Макрон. Предложената от правителството нова система обаче бе посрещнаха остро от синдикати и опозиция. Миналата седмица започнаха най-големите стачки в страната от повече от две десетилетия.
Противопоставяйки се на натиска на профсъюзите обаче, френското правителство продължи напред с плановете си.
Разкривайки подробности за реформата, днес премиерът Едуар Филип заяви, че тя ще обедини много специални пенсионни режими в универсална система.
Прилагането на новата универсална система ще означава края на конкретни режими, каза Филип и обеща синдикатите и работодателите ще имат думата в начина на управление на тази система.
Съгласно новия пенсионен план тези, които имат пълен работен стаж, ще имат право на месечна пенсия от минимум 1000 евро на месец.
Премиерът добави, че промените ще бъдат въведени веднага след приемането на закона - през 2020 г. или началото на 2021 г.
Франция има сложна пенсионна система, която е разделена на 42 „специални режима“ в частния и публичния сектор. Макрон планира да ги обедини в единна базова система, независима от индустрията. Пенсиите за служителите в частния сектор се изчисляват въз основа на техните 25 най-добри заплати през годините; в публичния сектор пенсиите се основават на заплатата през последните шест месеца.
Официалната пенсионна възраст във Франция се повиши от 60 на 62 през последното десетилетие, но хората, които напускат, без да изработят необходимото време, получават намалена пенсия.

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ