Г-7 ще ускори работата по ТТИП
Над 2 млн. европейци са подкрепили инициативата срещу готвеното споразумение
/ брой: 129
Лидерите на страните от Г-7 се обявиха за ускоряване на преговорите по създаването на зона за свободна търговия между ЕС и САЩ (ТТИП). Това се казва в съвместно заявление, части от което публикува ДПА. "Ние ще ускорим работата по всички теми, свързани с ТТИП, за да осигурим прогрес по всички елементи на споразумението, като целта е финализиране на договорките по основните моменти възможно най-скоро, за предпочитане до края на годината", се отбелязва в документа.
Европа ще се превърне във филиал на американската икономика, ако Вашингтон успее да реализира споразумението за Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции. Това заяви междувременно председателят на международната комисия към Държавната дума Алексей Пушков, цитиран от РИА "Новости".
В същото време недоволството сред европейските граждани срещу планираното споразумение продължава да расте. Повече от 2 милиона европейци са подписали неофициалната гражданска инициатива "СТОП ТТИП", която включва и съпротива срещу СЕТА - сходно споразумение между ЕС и Канада. Това е невероятно постижение, при положение че инициаторите си бяха поставили краен срок за събирането на 2 милиона подписа до октомври.
В България при необходими 12,750 подписа, са събрани едва 6878. Немалка част от страните членки са преизпълнили многократно квотите си. Германия например при необходими 72 хил. подписа е събрала 1,120,271.
ТТИП е "заплаха за демокрацията, околната среда, потребителите и трудовите стандарти". Противниците на споразумението са убедени, че то поставя корпоративните интереси над тези на гражданите. Липсата на прозрачност на преговорния процес и ограниченият достъп до преговорните документи също буди сериозно безпокойство.
В сряда Европейският парламент ще обсъди и гласува препоръки към Европейската комисия относно преговорите между ЕС и САЩ. Най-спорния момент в ТТИП - механизмът за уреждане на спорове инвеститор-държава, който облагодетелства инвеститорските интереси, се очаква да бъде основна тема на дебатите. Евродепутатите ще гласуват резолюция, изготвена от Комисията по международна търговия с участието на 13 комисии. Документът представя мнението на ЕП за това какво трябва да се постигне и гарантира в разговорите на ЕК със САЩ в области като селското стопанство, обществените поръчки, защитата на данните, енергията и трудови права.
За да влезе в сила, след като бъде изготвено, споразумението трябва да бъде одобрено от Европарламента и Съвета на ЕС.