11 Юли 2025петък08:53 ч.

Галерист събра 133-ма автори

Емблематични творби, собственост на Старозагорската галерия, може да се видят в стилен каталог

/ брой: 292

автор:Петър Георгиев

visibility 3560

Емблематични творби на 133-ма автори, собственост на Старозагорската художествена галерия, която след няколко месеца ще отбележи 55-годишнината от първата си експозиция, може да се видят от ценителите на изящното изкуство в стилен каталог.
Съставител и автор на текстовете, разположени върху 100 изящно оформени страници, е дългогодишният директор на културния институт, проф. д-р Марин Добрев. Цветните репродукции са на фотографа Цветан Четъшки, а голямоформатният каталог излиза с щемпела на "Дъга плюс" с основен спомоществовател община Стара Загора.
Заглавната корица е оформена с класическия портрет "Цар Симеон Велики", рисуван от Димитър Гюдженов през 1943 г. Изданието започва с икона на Богородица Одигитрия от XVII в., дело на неизвестен автор и се "затваря" с литографията "Диалози с А. Мантеня" (2007) на родения в Хасково Владимир Чукич. В предговора на уникалното за галерията издание проф. Добрев припомня как всъщност са положени основите на сбирката, в която днес има над 4000 творби.
Инициативата е на Атанас Кожухаров, който като учредител и първи председател на археологическото дружество "Августа Траяна" отправя покана към художника Никола Стоенчев да дари портрета на революционера Кольо Ганчев. Това е и първото платно, след което следва рисуваният от Евгения Иванова портрет на самия Кожухаров.
Градската театрална трупа пък предоставя портрета на оперната прима Христина Морфова, излязъл изпод четката на Иван Мърквичка. До втората половина на 50-те г. от ХХ век галерията остава под крилото на Историческия музей, чак през 1958 г. с решение на Общинския съвет започва организационната дейност за обособяването й като самостоятелен културен институт. Първата експозиция на новата галерия е открита на 17 юли 1960 г., почти две десетилетия неин дом е източното крило на Драматичен театър "Гео Милев". Пръв директор е художникът Руси Карабиберов, след него делото поема живописецът Иван Попчев. От 1994 г. тя се оглавява от изкуствоведа Марин Добрев. В каталога са включени почти всички произведения от основния галериен фонд.


 Корицата на каталога е оформена с портрета на цар Симеон Велики, нарисуван от Димитър Гюдженов

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 436

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 411

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ