23 Юли 2025сряда14:22 ч.

Газовата връзка с Гърция щяла да заработи през 2018 г.

Газовият хъб ще носи името "Балкан", имало вече работна група за бизнес плана

/ брой: 286

автор:Дума

visibility 708

Акционерите в съвместната проектна компания "Ай Си Джи Би" - Българският енергиен холдинг (БЕХ) и гръцката "Посейдон" подписаха вчера официално инвестиционното решение за изграждане на междусистемната газова връзка Гърция - България. Според пътната карта, представена в Европейската комисия, строителството трябва да започне през октомври 2016 г., а в средата на 2018 г. се очаква да започне търговската му експлоатация.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви, че проектът е стратегически важен не само за България и Гърция, но и за цяла Югоизточна Европа. Тя каза, че с осъществяването на проекта България ще получи реална възможност да получава природен газ от нови източници и напомни, че проектът е част от Южния газов коридор. Петкова посочи, че този и останалите проекти за газови връзки с Румъния, Сърбия, Турция ще бъдат основата за реализацията на концепцията за изграждане на газоразпределителен център на територията на България. Проектът е в унисон с принципите на Европейския енергиен съюз и ще доведе до сигурност на доставките и развитие на енергийния пазар, каза тя.
Министърът на околната среда и енергетиката на Гърция Панос Скурлетис посочи, че това е много важен ден за Гърция, за България и цяла Европа и отбеляза стратегическото значение на проекта. На церемонията в Министерския съвет присъства премиерът Бойко Борисов, министри, представители на Европейската комисия. "Днес не подписваме меморандум или надежди, имаме крайния срок - 2018 г. да трансферираме газ", заяви Борисов, цитиран от "Фокус". Премиерът изрази надеждата, че в перспектива ще бъде постигнат капацитет до 20 млрд. куб м газ, каквито са договорките му с Гърция, САЩ, Еврокомисията, Азербайджан.  Той добави, че ние даваме възможност на всеки, който е съгласен да спазва Третия либерализационен пакет, да спазва правилата на ЕС, да участва.
По-рано вчера стана известно, че газовият хъб, който България планира да изгради край Варна, ще носи името "Балкан". Това стана ясно от съобщение на правителствената пресслужба. В него се посочва, че правителството и Европейската комисия са се споразумели за създаването на съвместна работна група, която да подкрепи развитието на търговската концепция, бизнес и финансовия план за проекта, предложен от България на днешната дата преди година.
Ръководители на работната група ще са вицепремиерът по еврофондовете и икономическата политика Томислав Дончев и Клаус-Дитер Борхард, директор "Вътрешен енергиен пазар" на Европейската комисия.
"Географското разположение на България и съществуващата газова инфраструктура осигуряват стабилна основа за развитието на регионален газов хъб", е заявил вицепремиерът Дончев в началото на първото заседание на звеното.
Специалисти в областта обаче вече многократно заявиха, че този хъб е възможен единствено, ако има газопровод от Русия. Руската страна пък отдавна обяви, че спира проекта "Южен поток".

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 215

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 223

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ