15 Септември 2025понеделник09:19 ч.

Катрин Витали със своя преподавател проф. Стефан Драгостинов

Георги Милтиядов и Катрин Витали с големите награди на конкурс за коледна и новогодишна песен

/ брой: 247

автор:Дума

visibility 3185

В Хасково приключи Шестият национален фестивал на коледната и новогодишната песен (17-19 декември) с участие на хорови формации от цяла България. В рамките на тридневния хоров празник, единствен по рода си в България и Европа, се провежда и национален конкурс за създаване на нови коледни и новогодишни песни. 

Тази година, в оспорвано състезание между именити творци от цяла България, наградата на хоровите диригенти спечели младият бургаски диригент и композитор Георги Милтиядов, за песента "Вълшебен ден".

Другото престижно отличие - наградата на публиката, е присъдено единодушно на талантливата възпитаничка на НБУ Катрин Витали, за песента "Ясен месечко", в изпълнение на мъжкия хор "Стефка Благоева" от Пловдив, диригентка Милка Толедова.

Наградата, спечелена на Шестия национален фестивал на коледната и новогодишната песен, е пореден забележителен успех на композиторската школа на НБУ и класа на проф. Стефан Драгостинов.

Началото е положено през октомври 2007 г., когато започва първият випуск от класа по композиция на проф. Драгостинов в Нов български университет, а групата ентусиазирани талантливи студенти, сред които са Данаил Танев, Емерих Амбил, Антония Малчева, Георгия Полиники от Кипър, Валерия Крачунова, Сара Костадиновска от Македония, Мина Ефремова, Десислава Георгиева, Стоян Орсов... през следващото десетилетие буквално върши творчески чудеса. Превзети са авторитетни международни и национални конкурсни "крепости": Първа награда на "трибуната" по композиция "Еуфония" в Брюксел (2009); Първа награда на международния конкурс по композиция "Проф. Марин Големинов" (2009); Първа награда на конкурса по композиция "Борис Христов" (2011). Международният конкурс по композиция "София", организиран от ансамбъл "Софийски солисти", им носи през годините (2009, 2013, 2015 и 2019) шест "творчески трофея". На международния конкурс по композиция "Проф. Иван Спасов" общо спечелените награди от "славната творческа дружина студенти в НБУ" също са шест.

Международният конкурс за композитори "Млади виртуози" е завоюван от "конкурсните терминатори" от школата на проф. Драгостинов  седем пъти. Като безспорен "ветеран-терминатор" през всичките тези години се утвърждава Емерих Амбил. За изминалите 14 години досега спечелените авторитетни международни и национални награди са 23.

С поредното отличие, завоювано на Шестия национален фестивал на коледната и новогодишната песен в Хасково, Катрин Витали се нарежда заслужено в творческата кохорта млади талантливи творци от школата на проф. Драгостинов.

 

 

Процесът на присъединяване към еврото няма да е лек

автор:Дума

visibility 10239

/ брой: 170

Димитър Радев за първи път на заседание на ЕЦБ

автор:Дума

visibility 9661

/ брой: 170

Предупреждават ни за опасни храни от чужбина

автор:Дума

visibility 10192

/ брой: 170

Задава се хаос със сметките за парно

автор:Дума

visibility 8705

/ брой: 170

Показно убийство на привърженик на Тръмп

автор:Дума

visibility 8610

/ брой: 170

Учебната година в Гърция започна с протести

автор:Дума

visibility 8464

/ брой: 170

Ким Чен Ун подготвя дъщеря си за лидер

автор:Дума

visibility 9724

/ брой: 170

НАТО няма да активира член 5

автор:Дума

visibility 9766

/ брой: 170

Истинска памет

автор:Александър Симов

visibility 5858

/ брой: 170

Диагноза - русофобия

автор:Боян Бойчев

visibility 7020

/ брой: 170

Драма с класов привкус

автор:Юрий Борисов

visibility 10360

/ брой: 170

Приложима ли е четиридневна работна седмица в България

visibility 9024

/ брой: 170

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ