14 Юли 2025понеделник09:29 ч.

Георги Свиленски: Атанас Пеканов отказва да изпълнява конституционните си задължения

/ брой: 80

автор:Юлия Вутова

visibility 1197

Юлия ВУТОВА


Вицепремиерът Атанас Пеканов отказва да изпълнява конституционните си задължения под предлог, че е в чужбина, заяви от трибуната на НС зам.-председателят на ПГ"БСП за Блъгария" Георги Свиленски. Той обяви, че в деловодството на НС е получено писмо от Пеканов. В него уведомява депутатите, че поради командировка в чужбина, не може да бъде изслушан днес в парламента. Пеканов моли да бъде отложен и срокът за писмени отговори на въпроси, зададени на 19 април 2023 г. 

Този човек, повлиян от подкрепата на този, който го е назначил за вицепремиер, вижда в парламентарния контрол "разпит на министри", а не изслушване, възмути се Свиленски. Той напомни, че съгласно Правилника за дейността на НС, всички държавни органи и длъжностни лица от държавната общинска администрация и граждани, са задължени да предоставят необходимите сведения, документация във връзка с въпросите, предмет на изслушванията, дори когато сведенията представляват държавна или служебна тайна, и да се явяват при покана в Народното събрание. "Наличието на административна, съдебна и други висящи производства пред орган на власт, не възпрепятстват представянията на сведения и документи на изслушваните лица в комисиите. При отказ да се изпълнят конституционните задължения, се носи юридическа отговорност", поясни Свиленски  

"Господин президент, ако Вие виждате в правилника и в изслушванията и парламентарния контрол "разпит на министри", искам да ви уверя, че тук народните представители провеждаме изслушване и защитаваме интересите на българските граждани. Разпит на министри вероятно ще се наложи да се прави след приключване на мандата на служебния кабинет от други институции, но не от НС", обърна се Свиленски към държавния глава. 

Той отправи три молби към председателя на НС Росен Желязков - да провери командировката на Пеканов, както и командировките на всички, които са отказали парламентарен контрол за петък и да добави министъра на енергетиката Росен Христов към изслушваните лица.

"Ако евентуално г-н Пеканов го е страх да дойде и да говори за предоговарянето на Плана за възстановяване и устойчивост, моля да включите към изслушваните лица и министъра на енергетиката Росен Христов по същия въпрос. Мисля, че е компетентен и може да ни информира по напредъка на това предоговаряне", коментира Свиленски. Той настоя служебният кабинет да не си насрочва заседания в петък, когато има парламентарен контрол, да не заобикалят НС, а да идват и да отговарят на въпросите на депутатите.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ