13 Юли 2025неделя02:01 ч.

БСП:

ГЕРБ превърнаха СРС-та в политическо оръжие

/ брой: 242

автор:Юлия Кулинска

visibility 2367

СРС-та у нас се превърнаха в политическо оръжие и се ползват срещу политическите поненти, заяви депутатът от БСП Мая Манолова от парламентарната трибуна вчера по време на дебатите по доклада на подкомисията в НС за контрол над подсушването. Използването на подслушвателни средства за пореден път скара депутатите. Миналата седмица заради парламентарния контрол те не можаха да приключат с обсъждането на доклада.
"Пет пъти е нараснала употребата на СРС-та спрямо 2008 г., а за същия период ефективността от употребата им е намаляла 10 пъти. 95% от информацията, събрана с тях, не е стигнала в съда и не е използвана за осъдителни присъди. През 2011 г. близо 8000 българи са били обект на подслушване или с 30% повече спрямо 2010-а. С 26% са се увеличили исканията на МВР за ползване на СРС през миналата година спрямо предходната. До съда са направени около 13 900 искания за ползване на СРС, а отказите са били само 116", поясни Манолова.
Подслушването се превръща в основен инструмент за политико-полицейско насилие, подкрепи я Лютви Местан. Според него един от най-важните изводи от доклада на подкомисията е, че у нас не се спазва Законът за СРС, съгласно който подслушването не е основен, а изключителен способ за разкриване на престъпление. Бойко Борисов и Цветан Цветанов превърнаха специалните разузнавателни средства в последните години в страшно оръжие, което е в услуга на полицейската държава, категоричен бе и Христо Бисеров.
В крайна сметка докладът на подкомисията бе приет с гласовете на мнозинството в НС.
 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ