12 Юли 2025събота02:27 ч.

ГЕРБ с нови промени в мерките по време на извънредно положение

автор:Дума

visibility 28121

ГЕРБ внесоха нови поправки в Закона за извънредното положение.
Те  записват в Закона, че по време на извънредното положение не могат да се начисляват лихви за забава и неустойки по кредитите, нито да се трансформират в предсрочно изискуеми. Забраната да се притискат длъжниците се отнася не само за банките, но и за други кредитни институции. Забранява се и изземването на вещи на длъжниците.
ГЕРБ спират и партийните субсидии, като записват в Закона, че икономисаните средства ще се харчат само за борба с коронавируса и лечение на заразени български граждани. Намаляват се и санкциите за нарушение на карантината в Закона за здравето, като глобата се редуцира в размер на 300 до 1000 лева, вместо сегашната, която беше 5 000 лева.

Две комисии ще заседават в неделния ден – бюджетна и правна. Бюджетната комисия ще разгледа на второ четене Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет за 2020г.

Правната комисия се очаква да обсъди на второ четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г.

Законопроектът предвижда увеличаване на лимита за поемане на нов дълг от 2.2 милиарда на 10 милиарда лева. Според документа МС ще може да издава държавни гаранции по нови заемни споразумения с на ББР в размер до 700 милиона лева. Очаква се спад на БВП от 3% в реално изражение през текущата година.

С 13 гласа “за”, парламентарната правна комисия прие на първо четене промените в приетия преди три седмици Закон за мерките по време на извънредното положение. Депутатите от БСП се въздържаха и обявиха, че ще внесат свои предложения преди второто четене. И ГЕРБ ще внесат промени в закона. Една от тях е да бъдат замразени партийните субсидии по време на извънредното положение.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 1342

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 1093

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 1169

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 126

Тупик

visibility 1132

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 1082

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 1353

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 1278

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ