20 Февруари 2026петък18:27 ч.

ГЕРБ се разграничи от министър Танев за учебния план

/ брой: 261

автор:Мила Христова

visibility 3043

Законът за предучилищното и училищното образование не определя какви предмети да се учат в училище, по колко часа от 1 до 12 клас, това се определя от Министерството на образованието. Така председателката на образователната комисия Милена Дамянова влезе в задочен спор с министър Танев. Според нея НС се атакува неправилно като автор на реформата, една от които е намаляване часове по физическо възпитание. В отговор на въпрос дали има конфликт между нея и министър Тодор Танев, Дамянова каза: "Не мога да кажа, че има конфликт. Налага се обяснение, защото се създават внушения в обществото, които смятам, че са некоректни. Няколко пъти се цитира законът, цитира се Народното събрание".
Стандартите за учебен план, за общообразователната подготовка, които се разискват до момента, т.нар. подзаконови актове, са единствено и само в компетентността на министъра на образованието и се разработват в МОН, разграничи се отново Дамянова. По думите й подписът под тях е единствено на министъра. Дамянова не приема и обясненията на просветното ведомство, че парламентарната комисия е дала твърде кратки срокове за разработването на учебните стандарти.
Министърът на образованието Тодор Танев и министърът на младежта и спорта Красен Кралев заявиха в МС, че часовете по физическо възпитание в училищата няма да бъдат намалявани и ще се изучават както досега. Разпоредил съм се часовете по физическо не само да не бъдат намалявани, но след време да се увеличат, защото имаме затлъстяващи деца и ни е нужно по-здраво поколение, отметна се от първоначалния план Танев.

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 885

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 951

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 889

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 965

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 876

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 841

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 875

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ