15 Юни 2024събота11:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Германия готви кризисен план при рязко спиране на руския газ

/ брой: 90

автор:Дума

visibility 1302

Германски държавни служители тихомълком подготвят кризисен план за евентуалното рязко спиране на доставките на руски газ, предаде Ройтерс. Планът предвижда ключови компании да бъдат поставени под държавен контрол, съобщават източници, близки до подготовката.
През миналата година руският газ е съставлявал 55 на сто от германския внос и Берлин е под силен натиск да го намали. Германия твърди, че иска да се раздели със зависимостта си от Русия, но посочва, че това едва ли ще стане по-рано от средата на 2024 г.
Страната обещава да помогне източни държави от ЕС без излаз на море да получат достъп до газ. Не е ясно дали ще се стигне до спиране на руския газ за Германия, но германските представители посочват, че Берлин иска да избегне ескалация на ситуацията, след като вече подкрепи ембаргото върху руските въглища и петрол.
Но заради опасенията, че Москва може да спре газовото кранче, от Берлин се подготвят за подобен сценарий. Макар и общата рамка да е ясна, в момента се разработват детайлите на плана.
Миналия месец Берлин прие промени в закона, за да може да поеме контрола върху енергийни компании при необходимост. На фокус е, например, рафинерията PCK в Швед, недалеч от границата с Полша, управлявана от "Роснефт", която продължава да преработва руски петрол и може да попадне под ударите на европейското петролно ембарго.
Не е изключено да се стигне до национализация на енергийни компании, но тази мярка се обмисля добре и се подготвя от гледната точка на енергийната сигурност на Германия, а не като наказание срещу Русия, посочват запознати източници.
Страната може да вземе дялове и в други компании. Това няма да е прецедент. През 2018 г. Германия предприе подобен ход, когато държавната банка за развитие KfW купи 20% от оператора на енергийна мрежа 50Hertz, за да отхвърли оферта от китайската държавна мрежа.
Подробности за това как ще се изпълнява планът при евентуално спиране на газа все още няма. Знае се, че правителството ще подкрепи отпускането на допълнителни заеми и гаранции за подкрепа на енергийните фирми, като им помогне да се справят с растящите цени, и би могло да "вземе под крилото си" засегнати компании, като рафинерии, според източниците.
Според изявление на германското Министерство на икономиката и на вицеканцлера Роберт Хабек през последните седмици страната е положила "интензивни усилия", за да намали използването на руска енергия.
Освен това се обмислят и варианти дали потребителите и бизнесът да са с приоритет при случай на спиране на газа. Регулаторът обмисля дали да даде приоритет на индустрията пред домакинствата, което би било обрат в сегашната политика, при която първо бизнесът ще бъде прекъснат заради недостиг на енергия.

Дарик

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 111

71% недоволни от управлението на Шолц

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 111

Сенатът в Аржентина одобри плана на Милей

автор:Дума

visibility 606

/ брой: 111

Макрон призова леви и десни да се обединят

автор:Дума

visibility 588

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 589

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 641

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 603

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ