30 Април 2026четвъртък16:02 ч.

Германия ще строи фрегати за Египет

/ брой: 6

автор:Дума

visibility 4094

По информация на електронното издание на германското списание “Шпигел” в навечерието на Нова година Федералният съвет за сигурност на Германия е взел решение да одобри продажбата на една фрегата тип МЕКО А200 на Египет, с опция за бъдеща продажба на още един такъв кораб. 

По данни на “Шпигел” през септември м.г. Египет и германският концерн “ТисенКруп” са подписали споразумение за построяването на четири фрегати от горния тип на стойност над 2 млрд. евро, като една от тях е трябвало да се построи по лиценз в Египет. Политическите събития от последните месеци обаче са поставили под заплаха цялостната реализация на сделката. Работата е там, че строителството на фрегатите е трябвало да бъде финансирано от Саудитска Арабия, която е голям спонсор на Египет, заедно със САЩ. Международният скандал около убийството на саудитеца Джамал Хашоги от представители на управляващата династия обаче е повлиял негативно на отношението на Берлин към Рияд. Началото на изпълнението на споразумението обаче може да се приеме като индикатор, че този въпрос е изчистен. Освен това малко преди Федералният съвет за сигурност да одобри сделката, от египетски затвор са били пуснати двама немски граждани, осъдени през 2013 г. за незаконно финансиране на НПО в Египет.

Египетските фрегати ще приличат на проекта МЕКО А200, от който две единици бяха закупени от Алжир преди две години. В същото време Египет има поръчка във Франция за четири корвети тип “Гоуинд 2500”, която се изпълнява в момента. Интересно е, отбелязват военни експерти, че египтяните се обръщат към Германия за нови кораби, при положение, че не са реализирали опцията за покупката на още две корвети “Гоуинд”. 

Спешна проверка в „Малинова долина“ заради радиация

автор:Дума

visibility 764

/ брой: 79

ЕП поиска по-голям бюджет на ЕС за следващия програмен период

автор:Дума

visibility 697

/ брой: 79

Европейската комисия заведе дело срещу България

автор:Дума

visibility 708

/ брой: 79

Инфлацията в България стигна двегодишен връх

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 79

Онлайн магазините масово мамят с намаления

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 79

"Алстом" ще успее да достави в срок новите 35 влака

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 79

Обща стачка блокира Гърция навръх 1 май

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 79

Китай се готви да изнася горива

автор:Дума

visibility 691

/ брой: 79

ЕС призова за цифрова самоличност

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 79

Повече полицаи в училищата в Каталуня

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 79

Само работещите могат

автор:Ваня Григорова

visibility 674

/ брой: 79

Осигуряване за пенсия или пари веднага

visibility 713

/ брой: 79

Значението на думите

visibility 694

/ брой: 79

Ей, дръпнахме с богатството!

автор:Юрий Борисов

visibility 704

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ