25 Юли 2025петък02:05 ч.

Германците вече не искат капитализъм

Те обаче не са склонни да променят икономическия строй по революционен път

/ брой: 193

автор:Дума

visibility 4366

След като миналата година германците станаха известни с това, че изкупиха "Капитала" на Маркс, сега се разбра, че те доста усърдно са изучавали големия труд на великия философ. Фактите показват, че жителите на Германия все повече "олевяват".
Осемдесет и осем процента от германците искат установяването на нов икономически ред, съобщи миналата седмица сп. "Шпигел". Изданието се позовава на резултатите от социологическа анкета, направена от института за изследване на общественото мнение "Emnid" по поръчка на фонда "Bertelsmann".
Според мнението на анкетираните капитализмът не спомага за установяването нито на социална справедливост, нито за защита на околната среда, нито за внимателно отношение към природните ресурси.
Все пак въпреки неприемането на капитализма, германците не са склонни да променят икономическия строй по революционен път.
Допитването показало, че отговорността за случващото се днес, според гражданите на Германия,  не е на политиците и представителите на големия бизнес. Германците смятат, че отговорността си е лично тяхна: четирима от всеки петима анкетирани са казали, че всеки трябва да се замисли за начина си на живот и да си даде отговор наистина ли икономическият ръст е приоритет за него.
Според повечето анкетирани социалните връзки, здравето и запазването на околната среда са по-голяма ценност от постоянното умножаване на капиталите. Експертите подчертават, че подобно отношение се оказало еднакво за представителите на различни социални групи.
При това повечето анкетирани също така са убедени, че съществуващият икономически ред може да се реформира в правилна насока и при наличието на политическа воля безболезнено да се съчетаят същият този икономически ръст и защитата на околната среда. Междувременно 82 на сто от анкетираните смятат, че по-нататъшният икономически ръст е необходим за поддържане на политическата стабилност. Две трети от германците обаче не очакват икономическият ръст автоматично да повиши тяхното собствено жизнено равнище.
В съзидателната самовъзстановяваща се сила на пазарните механизми вярва едва една трета от анкетираните. Най-скептични са младежите.
И докато германците все повече се разочароват от капитализма, французите се захванаха да издигат паметници. В Монпелие от септември вече ще има паметник на Ленин. Поне така обяви местният политик Жорж Фреш, който е известен със социалистическите си възгледи. В миналото той е бил член на Социалистическата партия, но през 2007-а е бил изключен от редовете й заради расистки изказвания. Фреш бе заявил, че в националния отбор по футбол на Франция има прекалено много емигранти от Африка. Една година по-рано пък той бе глобен 15 хил. евро за обида на алжирци, които са се сражавали на страната на Франция по време на войната за независимост в Алжир.
 Бронзовата статуя на Ленин, която Жорж Фреш се надява да получи, тежи седем тона. По-рано паметникът е бил в Сиатъл и наскоро е предложен за продажба.

(По материали от чуждия печат)

250 000 работници не стигат в икономиката

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 135

Оттеглиха решението за държавните магазини

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 135

Такситата с двойно обозначени цени от 31 октомври

автор:Дума

visibility 461

/ брой: 135

Бизнесът иска повече търговски служби в Китай и Германия

автор:Дума

visibility 470

/ брой: 135

Балканите горят от жега и нехайство

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 135

Захарова цитира Библията срещу отменен концерт

автор:Дума

visibility 501

/ брой: 135

Кишинев иска в ЕС заедно с Киев

автор:Дума

visibility 486

/ брой: 135

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 459

/ брой: 135

За пожарите и доброволците

visibility 467

/ брой: 135

Вредният Зеленски

автор:Юри Михалков

visibility 520

/ брой: 135

Вътре сме! Или за детайлите в сянка

автор:Гарабед Минасян

visibility 502

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ