12 Юли 2025събота21:34 ч.

Михаил Миков:

Гласувате недоверие на МВР при ширеща се контрабанда

Митнически инспектори ще могат да разследват митнически и валутни престъпления

/ брой: 217

автор:Весела Спирова

visibility 3695

Правителството гласува недоверие на МВР относно капацитета му да разследва митнически и данъчни престъпления и прави това чрез изменения в Закона за митниците. Това заяви от парламентарната трибуна депутатът от Коалиция за България Михаил Миков. Критиката му срещу управляващите дойде заради многобройните нови правила, които се дават на митническите власти със закона. 
Митнически инспектори ще могат да разследват митнически и валутни, както и престъпления против данъчната система, приеха на първо четене депутатите със 72 гласа "за", пет - "против" и 15 - "въздържал се". Според приетия проект митническите органи могат да задържат нарушители за не повече от 24 часа. Задържането ще се налага, ако има данни за търговия с акцизни стоки без бандерол, както и при контрабанда.
Митническите органи ще могат да разследват и задържат за престъпления, извършвани чрез нарушаване на правилата за транзитен превоз и за нарушаване на режима, под който са поставени валутните ценности. В компетенцията на разследващите митничари ще е и укриването на данъчни задължения в големи размери и на неправомерно получаване на парични суми в големи размери от държавния бюджет.
Депутати от Коалиция за България и от ДПС остро разкритикуваха промените. "Абсурдно е митническите органи да се занимават с неправомерно получаване на големи парични суми от държавния бюджет."Какво казваме с това на нашите партньори? Че всичко, направено до момента, не дава резултат?", попита управляващите Миков.
Според него промените в закона не обясняват защо не се дават на НАП същите функции за разследване на данъчни престъпления и защо митниците ще задържат за 24 часа, а органите на НАП - няма да могат. Тези въпроси ще висят, докато не се намери министър, който да обясни всички това, заключи Миков.
Депутатът от ДПС Четин Казак смята, че със законопроекта се отварят широко вратите за митническото разследване, без да е ясно кои служители ще го извършват, нито каква е подготовката или инструментариумът им. "България все повече се тласка от правителството си към разширяване на правомощията на всичко, "що носи униформа", посочи народният представител.



 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ